Turanlar Group Dubai’ye çıkarma yaptı

Uğur Boral’ın babası vefat etti

Mehmet Sofuoğlu’ndan eğitimcilere şiddet açıklaması

Gerçek ortaya çıktı! Kalp krizinden değil boğularak öldürülmüş

Houston’da Kırım Tatarlarına büyük onur

Gündem 3 Mayıs 2015
305

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan 32 yaşındaki Ukrayna asıllı yönetmen Kseniya Zhornokley’in Kırım ve Kırım Tatarları hakkında çektiği “Kırım” adlı kısa metrajlı belgesel filmi, uzun ve kısa metrajlı bağımsız filmlere ev sahipliği yapan World Fest-Houston Uluslararası Film Festivali’nde Bronz Remi Ödülü’ne layık görüldü.

KIRIM TATARLARI ULUSLARARASI ÖNEME SAHİP

Ödülün ardından açıklama yapan Kseniya Zhornokley,  “Filmin yurtdışında Kırım Tatarlarının tarihini ve günümüzde Kırım’daki yaşamı anlatma amacıyla çekilmesi nedeniyle bunun küçük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Kırım konusu, sadece Ukraynalılar ve Kırım Tatarları için değil, insan hakları ve özgürlüklerinin bir ayrıcalık değil norm olduğu uygar dünya için de uluslararası öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Zhornokley büyük bir mutluluk yaşarken  “Filmin çekilmesini destekleyen ve yarımcı olan herkese teşekkür ediyorum! Kırım Tatarlarına destekleri ve iyi kalpleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BELGESELİN KONUSU

‘’Kırım’’ yerel adıyla “Qirim” belgeseli 2014 yılının yaz aylarında çekildi. Film Ukrayna’da Mart ayında yapılan DocuDays Uluslararası Belgesel Film Festivali çerçevesinde gösterildi. 3 nesil Kırım Tatarını konu aldığı film, 70 yıl önce Kırım’dan sürgün edilen ve vatana dönüşü hatırlayan kadının, sürgün yerlerinde doğan ve gençliğinde Kırım’a gelen gelinin annesi ve Ukrayna’ya bağlı Kırım’da doğan genç kızın hayatını anlatıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Beşiktaş Almanya’ya geldi

Beşiktaş Almanya’ya geldi

5 Temmuz 2015
317
Efes, Real’i dize getirdi!

Efes, Real’i dize getirdi!

15 Kasım 2014
321

%d blogcu bunu beğendi: