Gülse Birsel’den veda

İstanbul’da okullar tatil edildi!

E okul’a nasıl girilir ?

James Bond’un yeni filminin fragmanı yayınlandı

Halil Darvaş ilk kez babasının mezarında

Gündem 25 Nisan 2015
399

Dünyaca ünlü keman virtüözü Macar asıllı keman sanatçısı Halil Darvaş’ın oğlu Kontrbas sanatçısı Attila Darvaş, babasının mezarının Marmaris’te olduğunu öğrenince Kanada’dan ziyarete geldi.

Attila Darvaş, babasının vefatından bir yıl akabinde Marmaris’e geldiğini ama mezarı bulamadığını dedi. Babasının yaşadığı evi de ziyaret eden Darvaş, Halil Darvaş’ın Marmaris’teki dostlarından babasıyla ilgili anıları dinledi. Marmaris Nüfus Dairesi’nden babasının kayıtlarını soran Darvaş’a, “Babanız yaşıyor gözlemleniyor” denildi.

Dünyaca ünlü Macar kemancı Halil Darvaş’ın oğlu Attila Darvaş, 15 yaşından akabinde görüşmediği babasının öldükten akabinde mezarını ilk defa ziyaret etti. Kanada’da yaşayan ve babası gibi müzisyen olan 50 yaşındaki Darvaş, kabristan ziyaretinde duygusal anlar yaşadı. Mezarı gördüğünde “Şoktayım” diyebilen Darvaş, “Ölümünden bir yıl akabinde Marmaris’e geldim lakin mezarını bulamadım. Marmaris’te bir tanıdığımız veya arkadaşımız olmadığından mezarı bulacağımızdan umudu kesmiştik. Geçtiğimiz yıl internette babamla ilgili araştırma yaparken bir gazetede onunla ilgili haberi gördüm. Haberde babamın mezarını görünce heyecanlandım, sevindim ve ziyaret etmeye karar verdim ve sayenizde buradayım. Babamla hasret gideriyorum. Bu duygular nasıl anlatılır bilemiyorum” dedi.

Macaristan’da büyüdüğünü ve babasını en fazla 20 defa gördüğünü anlatan Darvaş, “Annem doğum esnasında öldü. Babam evlendi ve bir çocukları oldu, kardeşim George, o da Kanada’da yaşıyor. Mezarın bulunmasına o da çok sevindi. Kendisi de ziyarete gelecek” dedi.

Darvaş, Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Altınöz’e de geçen yıl babası için gerçekleştirdikleri anma töreni için teşekkür etti. Darvaş, “Bundan akabinde her fırsatta geleceğim. Babamın adına yapacağınız tesirliklere destek olacağım. Babamın burada sahipsiz olmadığını gördüm. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum” sözlerini dedi. Babasını yakından tanıyan gazeteci Rıfat Kalakoğlu’yla da görüşen Darvaş, babasıyla ilgili anıları dinlerken zaman zaman duygulandı, yine Kalakoğlu’yla beraber babasının yaşadığı Siteler Mahallesi Sahil Sitesi’ndeki evi ziyaret etti.

Babasının ölüm kaydını görmek için Marmaris Nüfus Dairesi’ne giden Darvaş, burada da bir sürprizle karşılaştı. Darvaş’a, “Kayıtlara göre yaşıyor gözlemleniyor” denildi ve birkaç şahit ile başvurulursa bu pozisyonun düzeltilebileceği bildirildi.

HALİL DARVAŞ KİMDİR?

Asıl adı Sergey olan geçen dünyaca ünlü keman virtüözü Halil Darvaş, 2. Dünya Savaşı esnasında Türkiye’ye kaçmış ve Türk yurttaşlığı verilmiş, nüfus cüzdanı da İsmet İnönü tarafından imzalanmış ve Halil adını almıştı. Halil Darvaş, kalp krizi neticesinde, üç yıl yaşadığı Muğla’nın Marmaris beldesinde ölmüş ve buraya defnedilmişti. Mezarlık görevlilerinin bile yerini bilmediği, tanımadığı Darvas’ın mezarını Yeni Asır tespit etti. Roosvelt, Churchill ve Mussolini gibi devlet adamlarının önünde verdiği rakamız konserlerin akabinde Amerikan basını kendisinden “Kemanlar kralı – Kralların kemancısı” olarak bahsetti. Darvaş, Yeşilçam’da onlarca filmde kemancı olarak rol aldı.

Darvaş, 2. Dünya Savaşı başlarında Macaristan’dan kaçarken yanına sadece kemanını aldı ve sınırı geçmek için kemanını iki kolunun arasına yerleştirdi. Darvaş, kemanının zarar görmemesi için dirsekleri üstünde saatlerce sürünerek sınırı geçti. İstanbul ve Ankara’da uzun süre çalışan Darvaş, daha akabinde İzmir’e yerleşti ve devirin İzmir Valisi Kazım Dirik’in kızıyla evlendi, Alslakin’ta bir yalıda oturmaya başladı. Bu yanda zelzele oldu, âlem eşini çocuklarını alıp dışarı çıkarken Darvaş, yeni evli olduğu halde sadece kemanını alıp evden çıktı. Kemanı tercih etmesi üstüne kayınpederi ve eşiyle araları açıldı. Eşini tek başına evde bırakması, bu evliliği boşanmaya kadar götürdü. Daha akabinde Marmaris’e yerleşen Darvaş, 16 Ağustos 1984’te 72 yaşında kalp krizi geçirerek vurulduğu. Cenazesi Marmaris’te toprağa verilen Darvaş’ın çok sevdiği paha biçilemeyen kemanı da oğluna gönderildiği belirtildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: