Homeland’ın 5. sozonu Almanya’da çekilecek

10 Kasım’da tartışma oluşturan şok pano!

Beşiktaş’ın stat kararı!

Davutoğlu:’Amacımız ülkemizden beyin göçünü engellemek’

Hafızanızı güçlü tutmak için bunları yiyin !

Sağlık 25 Ocak 2015
352

 

Araştırmada; algılamayı arttıran ve hafızayı güçlendiren bazı besinlerin olduğu ortaya konmuş olmasına rağmen daha güçlü bir hafıza ve konsantrasyon yeteneği için sadece belli besinlere yönelmek ve bu besinlerden mucize beklemenin doğru olmadığı da belirtildi.
 

1-)YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

 

beş grup besinin (et, ekmek, süt-yoğurt, sebze-meyve, yağ-şeker) yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları, kişiye göre değişir. Bireyin yaş, cinsiyet, sağlık, besin ve öğün tercihleri ve fiziksel aktivite durumu tüketim ve ihtiyaç miktarlarını etkiler.
Bununla beraber beyin gelişimini, konsantrasyon yeteneğini artırdığı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinen besinleri ve maddeleri tanımakta fayda var.

 

2-)FOLİK ASİT ÖNEMLİ

 

Beyin gelişimi ve zeka üzerine olan etkileri daha anne karnından itibaren takip edilmektedir. Folik asit yetersizliği zeka geriliğine sebep olabilmektedir. Bir nevi beynin gıdası diyebiliriz. USA Rice Federation’a göre 100 gr. pirinç, 4 mikrogram folik asit içerir. Özellikle pirinç tüketerek folik asit ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabiliriz.

 

3-)B GRUBU VİTAMİNİ STRESE İYİ GELİR

 

Yetersizliğinde konsantrasyonun düştüğü ve unutkanlık, öğrenme zorluğu geliştiği gözlemlenir. Kuru baklagiller, kırmızı et, ay çekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, yerfıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B grubu vitaminlerinden zengindir.

 

4-)B VİTAMİNİ YAĞLARI ENERJİYE ÇEVİRİYOR

 

Sinir iletiminde çok önemli görevleri vardır ve yapılan çalışmalarda güçlü hafıza ile arasında güçlü bir bağlantı bulunmuştur. Kolin her canlı hücrede bulunur. Hani her türlü hayvan etinde ve sebzede vardır.

 

5-)SEBZE, BALIK HAFIZAYI GELİŞTİRİR

 

Omega 3 yağ asitlerinden zengin sardalya, ton balığı, somon balığı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu ile beslenmek zeka gelişimini ve hafızayı olumlu yönde etkiler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
PES 15 Piyasaya Çıktı

PES 15 Piyasaya Çıktı

20 Kasım 2014
303
Carlo Ancelotti sakata geldi

Carlo Ancelotti sakata geldi

13 Mayıs 2015
257
Silivri kara teslim

Silivri kara teslim

31 Aralık 2015
772
Samsun stadına kavuşuyor

Samsun stadına kavuşuyor

7 Mayıs 2015
350
Kemal Sunal da Doodle oldu!

Kemal Sunal da Doodle oldu!

11 Kasım 2014
388

%d blogcu bunu beğendi: