İvana’dan Sert görüntüler !

Haydar Baş İzmir’e hitap etti

Otellerin Bizden Gizledikleri Sırları

Selfie (özçekim) çekerken iyi görünmek için ne yapmalıyız ?

Gürsel Tekin: ‘Dağlar kadar fark var’

Gündem 30 Nisan 2015
341

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Bugün geçen dünyada uygulanan başkanlık sistemlerine baktığınızda, bu başkanlık sistemleri ile Burhan Kuzu’nun ve Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği başkanlık sistemi arasında dağlar gibi fark var” dedi.

Çanakkale’nin Ayvacık beldesine bağlı Küçükkuyu’da Belde Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ı makamında ziyaret eden Tekin, dediğine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin köylüye, çiftçiye vermeyi taahhüt ettiği bin 500 lirayı hak gasbı olarak gördüğünü dedi.

Bu görüşe katıldığını dile getiren Tekin, “Vallahi katılıyorum. Kendisi hakikatten o konuda doğru söylüyor. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ dediği tezinin kölelik, köylü düzenine geçtiğini çok net şekilde görebiliyoruz. Şimdi çocuklarınıza 1,5 liradan mazot verince hak gasbı değil, yatçılara verince hak gasbı değil, üretecek, bu ülkede artı değer kazandıracak köylülere hak gasbı olarak görmesi doğrusu ilginç. Bu cümleyi hangi anlamda kullandı çok merak ediyorum” kelimesini kullandı.

Tekin, Ankara’da yapılan “Türkiye’de Hükümet Sistemi Tartışmaları ve Başkanlık Modeli Sempozyumu”na da değindi.

Sempozyumun katılımcıları arasında anayasa profesörlerinin, hukukçularının olmadığını tahmin ettiğini dile getiren Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Büyük olasılıkla yoktur, varsa da Burhan Kuzu gibi insanlar vardır. Şimdi ‘T tipi’ diye yeni bir şey icat ediyor. Nasıl büyük bir Türkiye’yiz ki hala bir otomobil icat edebilmiş değiliz. Teknolojide herhangi bir icadımız yok ama yeni sistem icat ediyoruz. Onun adını da T tipi koyuyoruz. Şimdi buna baktığımızda, acaba ne olabilir bu T tipi? Vallahi aklıma bir tek şey geliyor, talan tipi yani mevcut talanı tolere etmenin başka hiçbir yolu yoktur. Bugün geçen dünyada uygulanan başkanlık sistemlerine baktığınızda, bu başkanlık sistemleri ile Burhan Kuzu’nun ve Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği başkanlık sistemi arasında dağlar gibi fark var. T tipi başkanlık sistemi talan tipi başkanlık sistemidir. Buna Türk halkının izin vermesi, hele çiftçilerin, köylülerin, işçilerin, emeklilerin, emekçilerin izin vermesi mümkün değildir. Sonuçta 400 milletvekili hayalleri 330’a düştü, 330’dan yavaş yavaş koalisyon hayallerine kadar geldiler. Hani bir deyim var ya ceket olmazsa pantolon, pantolon olmazsa gömlek, çoraba kadar inecekler öyle gözüküyor.”

Partisinin, seçimlerde Çanakkale ile ilgili herhangi bir kaygıları bulunmadığını, Ege Bölgesi’nin bütün illerinde güçlü olduklarını ifade etti.

Kırıkkale, Afyonkarahisar, Çorum, Konya gibi illerde iktidara büyük tepki olduğunu ileri süren Tekin, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin projelerinin mayası tuttu. Bugün nereye giderseniz gidin, özellikle tarım, emeklilerle ilgili, taşeron işçilikle ilgili, esnafla ilgili bu çözümlerin tamamı anlaşılabilir, uygulanabilir projelerdir. Bu projeler bir gece yarısı hazırlanmış değildir. 2,5-3 yıldır çok ciddi bir ekip tarafından hazırlanıyor. Kısacası Cumhuriyet Halk Partisi, 77 milyonun derdine derman olacaktır” dedi.

Gürsel Tekin ve beraberindekiler, daha akabinde beldede belediyenin araç hizmet ve Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığının binaları ile Gülsüm Camgöz Caddesi’nin açılışını yaptı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: