Böyle cenaze nakli görülmedi!

Jose Sosa’nın soğuk odayla imtihanı

Gülşen Aydın’lanacak

Almanya’daki hakim dünyayı karıştırdı !

Gümüşhane’de Yusuf Devran heyecanı!

Gündem 22 Ocak 2015
432

Yaklaşan genel seçimler öncesi aday adaylarının isimleri yavaş yavaş zikredilmeye başladı ve Türkiye 2015 genel seçim maratonuna bu yıl biraz daha erken girdi. Türkiye’nin birçok ilinde aday adayları resmileşirken Gümüşhane’de de seçim faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Meclise iki milletvekili gönderen Gümüşhane’de bu yılki seçimlerde ayrı bir heyecan yaşanıyor. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı süresince önemli işlere imza atan ve üniversiteyi her anlamda geliştiren, disipline eden Prof. Dr. Yusuf Devran’ın AK Parti’den aday adayı olacağı ve hafta sonu memleketi Gümüşhane’ye gelerek resmi açıklama yapacağı gayri resmi kaynaklarca edinilen bilgiler arasındaydı. Türkiye’de darbe girişimi olarak adlandırılan Gezi Parkı olaylarında takınmış olduğu tavır ve dik duruş nedeniyle marjinal bir çok grubun tepkisini toplayan Devran, hiçbir şekilde geri adım atmamış ve bu ülkeye bağlılığını, hak ve adaletten yana duruşunu bulunduğu her platformda sergilemişti.

1969 yılında Gümüşhane Merkez Arzularkabaköy Beldesi’nde doğan ve Gümüşhane’nin öz evladı olan Yusuf Devran’ın memleketi Gümüşhane’de bugünlerde büyük bir heyecan yaşanıyor. Gümüşhane’de doğan, büyüyen, yetişen ve her zaman Gümüşhaneli olmaktan gurur duyduğunu belirten Devran’a şehirden tam destek var. Nadir Haber ekibi olarak Gümüşhane’nin nabzını tuttuk ve seçimlerle ilgili vatandaşların görüşlerine başvurduk.

Gümüşhane Merkez’de Yusuf Devran’a ayrı bir sevgi ve sempati besleniyor. Vatandaşların çoğu Yusuf Devran’ın babası Mehmet Devran’ı tanıdıklarını belirterek; Devran’ın onları en iyi şekilde mecliste temsil edeceğine inanıyor. Gümüşhaneliler’e Yusuf Devran kimdir diye sorulduğunda tamamına yakınından “Gümüşhane’nin öz evladı” cevabı alınıyor. “Bu iş para işi değil, yürek işidir.” diyen vatandaşlar ise milletvekili aday adaylarının zenginlikle değil, halka yakın olmakla adaylıklarının kesinleşeceğine inanıyor. Yusuf Devran’ın akademisyen kimliğinin meclise büyük katkı sağlayacağını belirten Gümüşhaneli sivil toplum kuruluşları “Gümüşhane’nin öz evladı Yusuf Devran’ın arkasındayız! Ona açık destek veriyoruz.” diyerek seçimlerin gidişatı noktasında önemli ifadelere yer veriyorlar.  Merkezde seçimin nabzı bu iken Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul’da da durum farklı değil. Özellikle Şiran’lı seçmenler Yusuf Devran’ı şahsen tanımadıklarını ancak başarılarını birçok kaynaktan duyduklarını belirterek Devran’ın meclise renk katacağını ifade ediyorlar.

Devran’ın Gümüşhane’de AK Parti’den aday adayı olacağının belirtilmesi üzerine çeşitli manipülasyonlar ve karalama kampanyaları başlatılsa da Gümüşhaneliler, onu her açıdan tanıdıklarını ve Devran’a inandıklarını belirtiyorlar. Yusuf Devran’a Gümüşhaneli vatandaşların desteğinin yanında gerek AK Parti’nin üst kanadından, gerekse de Gümüşhaneli sanayici ve iş adamlarından da tam destek verildiği sızan bilgiler arasında.

 

Yusuf Devran kimdir?

Yusuf Devran, 1969 yılında Gümüşhane Merkez Arzularkabaköy Beldesi’nde doğdu. 1985 yılında Gümüşhane İmam Hatip Lisesi’nden birincilikle mezun oldu ve ardından Ankara Cumhuriyet Lisesi’ni bitirdi. 1989 yılında Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo ve Televizyon Anabilim Dalı’nda, 1992 yılında yüksek lisansını, 2001 yılında doktorasını bitirdi.

1993-1996 yılları arasında Londra’da bulundu ve South Thames College, Medya ve Dizayn Fakültesi’nde Stüdyo Yönetmenliği ve Multimedya konusunda eğitim gördü. Üç yıl süreyle yönetmen ve haber editörü olarak medya sektöründeki farklı kurumlarda çalıştı.

1999 yılında Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi eğitim kadrosuna dahil oldu. 2001 yılında yardımcı doçent ve 2005 yılında ise doçent olan Devran, 2001-2009 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

2011 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne profesör olarak atandı. Aynı yıl Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı ve İletişim Fakültesi Dekanı oldu. 2011-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Yönetim Kurulu ve Üniversite Senatosu Üyeliği yaptı. Televizyon reyting ölçümleri denetleme heyeti başkanlığı görevinde bulundu.

Telif ve tercüme 7 kitabı bulunan Yusuf Devran’ın öne çıkan eserleri arasında “22 Temmuz: Bir Dönemin Sonu Mu Başlangıcı Mı?”, “Siyasal İktidar-TRT İlişkisinin Dünü” ve “Haber, Söylem, İdeoloji” başlıklı kitapları yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan çok sayıda makalesi bulunan Yusuf Devran, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferansta bildiri sundu. “Gelişmiş Ülkelerde Yaşlı Nüfusun Bakımına Yönelik Çağdaş ve Ekonomik Uygulamalar: Darülaceze Modelinin Rehabilitasyonu” konulu Hollanda’da yaptığı araştırma projesinin bir çok önerisi Türkiye’de yerel ve merkezi yönetim tarafından uygulamaya konuldu. Devran çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilmektedir.

Bir süre İngilizce olarak yayımlanan Global Media Journal dergisinin editörlüğünü yapan Yusuf Devran, European Communication Research and Education Association (Avrupa İletişim Araştırma ve Eğitim Derneği) ile European Communication Association (Avrupa İletişim Derneği) üyesidir. Ayrıca toplumumuzda sosyal medya duyarlılığını artırmak amacıyla kurulan Dijital Demokrasi Platformu’nun kurucu üyesidir.

Yusuf Devran akademik görevleri dışında İstanbul’daki Gümüşhane sivil toplum örgütlerinde de aktif olarak görev aldı. İstanbul Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nde uzun süre Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Halen İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF)’te danışmanlık yapmaktadır.

Devran, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: