Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlu birlikte mi

Dirk Kuyt yolcu mu ?

Bedelli askerlik için bankalar yarışa girdi!

Samsung’un yeni telefonunda ilginç özellik

Görülmemiş olay! Kalbini sırtında taşıyor

Sağlık 30 Nisan 2015
356

Manisa’da 2012 senesinde geçirdiği kalp krizi akabinde total yapay kalp takılan Ruhi Süren, 2,5 yıldır kalbini sırtında taşıyor. Yapay kalbiyle kalp nakli bekleyen Süren, eşinin aldığı ‘evde bakım ücreti’nin kesilmesiyle zor günler geçiriyor.

2012 senesinde geçirdiği kalp krizi akabinde 2,5 yıldır sırtında taşıdığı yapay kalple hayat mücadelesi veren evli ve iki çocuk babası 43 yaşındaki Ruhi Süren, Nüfus Müdürlüğü’nde yapılan hatalı bir kayıt akabinde eşinin aldığı evde bakım aylığının kesilmesiyle maddi sıkıntı çekiyor. Malulen emekli olan ve kirada kaldıklarını anlatan Süren, ailenin geçimini sağladığı ‘evde bakım ücreti’nin kesilmesiyle zor günler geçirdiklerini ve yapılan hatanın biran önce düzeltilerek aylıklarının tekrar bağlanmasını istedi.

Geçirdiği kalp krizi akabinde yaşadıklarını anlatan Süren, “Kalp krizi geçirdikten akabinde Manisa’daki özel bir hastaneye gönderildim. Orada by-pass oldum. Açık kalp ameliyatı yaptılar ve 4 damarım değişti. Orada bir hafıza kaybı yaşadım. Yaklaşık bir ay boyunca hafızam yerine gelmedi. Daha akabinde rahatsızlığım geçmedi. 2-3 ay geçti evde sürekli ayakta duruyordum, nefes alamıyordum. Sonra bir hemşire kardeşimiz bize yardımcı oldu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sıra aldı ve oraya kontrollere gittik. Tedavimize orada başladık. 20 gün boyunca tedavi gördükten akabinde kalp damar bölümüne aldılar ve 2 ayda orada tedavi altında tuttular. Total yapay kalp cihazı takmak için hazırladılar. 2013 seneninın Ocak ayında bu cihaz takıldı. Cihazın takılmasından akabinde 2 ay daha hastanede kaldım. Daha akabinde bizi taburcu ettiler” dedi.

NAKİL BEKLİYOR

Taburcu olduktan akabinde bir sene boyunca hiçbir sorun yaşamadığını anlatan Süren şunları dedi:

“Çok rahattım. Kolay şekilde gezebiliyordum. İlk senenin akabinde yavaş yavaş yürüyememeye başladım. Bünye kendini toparlayınca haliyle kilo da aldım. Şuanda rahatsızım. Bir seneden beri de vücudumdaki yarada enfeksiyon var. O da biraz halsiz bırakıyor. Yaramda acı ve başımın ağrısı hiç geçmiyor. Başımda sürekli bir ağrı var ve kemiklerim acıyor. Kontrollere gittiğimizde doktorlara danışıyoruz ne olacak bu halimiz diye. ‘Yapacak bir şey yok, idare edeceksin’ diyorlar. ‘Elimizden gelen bir şey yok. Nakil çıksa yapacağız’ diyorlar ama onlarda nakil gelmediği için bir şey yapamıyorlar. 2,5 yıldır bu cihazı bu şekilde kullanıyorum.”

“BİZ 3-4 AY BOYUNCA MAAŞ ALAMAZSAK GEÇİNEMEYİZ”

Kalp krizi geçirmesinin akabinde malulen emekli olduğunu anlatan Süren, “Şuan 700 TL aylık alıyorum, bunun 200 TL’si çektiğimiz kredi için kesiliyor ve elime 500 TL kalıyor. Eşime de ‘evde bakım ücreti’ veriliyordu ve onunla da geçiniyorduk. Benim aldığım aylık anca ev kirası, bakkal borcuna yetmiyordu bile. Hanımın aldığı ‘evde bakım ücreti’ ile de geçiniyorduk. Onu da kestiler. Komşumuz Nüfus Müdürlüğü’ne adres yenileme için gitmiş ve kazara bizim evin adresini vermiş. Sosyal Yardımlaşma da eşimin aldığı aylığı evdeki kaydımız gittiği için kestiler. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. 3-4 ay boyunca aylık verilmeyeceğini söylüyorlar. Bu pozisyon düzelene kadar 3-4 ay aylık alamayacakmış. Biz 3-4 ay boyunca aylık alamazsak geçinemeyiz. Zaten yok, evimiz kira, elektriğimiz, suyumuz o parayla geçiniyorduk” diyerek, yapılan hatadan ötürü meydana gelen mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

“ÖLMEK BELKİ DE KURTULUŞ AMA ÇOCUKLAR VAR”

2013 senesinden bu yana kalp nakli beklediğini anlatan Süren, henüz bir nakil çıkmadığını ve çıkmasını umutla beklediğini belirtti. Herkesi organ bağışı yapmaya davet eden Süren, yaşayabilmesi için bağlı kaldığı total yapay kalp cihazını bazı yurttaşların ilaç makinesi zannettiğini anlatarak, “Bazıları ilaç makinesi zannediyor. Evleri ilaçlıyorum zannediyorlar. Bomba zannedenler bile var. Ben bu cihaza alıştım. Lakin göğsümdeki cihazın sesi beni çok rahatsız ediyor. Geceleri uyuyamıyorum. İyice uykusuz kaldığım zaman mecbur uyuyorum ama çok rahatsız ediyor. Çünkü çok ses yapıyor içerideki. Çantadaki cihaza pek aldırış etmiyorum, çünkü ona alıştım. Lakin içerideki cihaz yattığım zaman haliyle beni rahatsız ediyor. Geceleri yatarken hep tedirginim. Aklıma hep duruverecekmiş gibi geliyor. Ölümden korktuğumdan değil ama sonuçta çoluk çocuğumuz var, onlar için üzülüyorum. Ölmek belki de kurtuluş ama çocuklar var” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Sivasspor’da şok istifa!

Sivasspor’da şok istifa!

21 Aralık 2014
312
Ders çalışma programı

Ders çalışma programı

6 Ocak 2015
450
AVM’ler hafta sonu kapanabilir!

AVM’ler hafta sonu kapanabilir!

12 Aralık 2014
258
Çılgın Sedat ucuz kurtuldu

Çılgın Sedat ucuz kurtuldu

16 Nisan 2015
333
Suriye’de iç savaş

Suriye’de iç savaş

10 Kasım 2014
312

%d blogcu bunu beğendi: