Başakşehir futbolculara kişilik eğitimi verecek

Kazada camdan dışarı fırladılar

Açılan kuyulardan petrol fışkırıyor!

IŞİD lideri El Bağdadi vuruldu mu!

Google yapay zekası insanlarla yarışıyor

Teknoloji 3 Mart 2015
321

Google insan beyninden esinlenerek yeni bir bilgisayar programı geliştirdi. “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Google’ın DeepMind bölümü araştırmacılarının insan beyninden esinlenerek yaptıkları “Al” adlı bilgisayar programı, 40 klasik Atari oyununun nasıl oynanacağını kendi kendine öğrendi. Program, oyunların yarısında profesyonel oyunculardan daha iyi sonuçlar elde etti. 

KENDİ KENDİNE ÖĞRENİYOR

Dr. Demis Hassabis, ise kendi kendine öğrenen program hakkında şunları söyledi: “Şimdiye kadar kendi kendine öğrenen sistemler, nispeten daha basit problemler için kullanılmıştı. İlk kez programı, insanlar için bile zorlayıcı olan görevleri tamamlaması için kullandık. Şimdi Al’e bir oyun ve yeni bir ekran veriyoruz, birkaç saat oynadıktan sonra ne yapacağını kendi kendine öğreniyor” dedi. Hassabis, programın “Space Invaders” oyununda ustalaştığını, “Pac-Man”de ise henüz zorlandığını söyledi. Daha önce 1997’de IBM’in “Deep Blue” adını verdiği satranç oyunu programının dünya şampiyonu Garry Kasparov’u yendiğini anımsatan Hassibis, “Deep Blue, satrançta ustalaşması için gerekli tüm yönergelere sahipti. Bizim programımıza ise sadece oyunla ilgili en temel bilgi yükleniyor. Sisteme verdiğimiz tek bilgi, ekrandaki ham pikseller ve oyunda yüksek puan alması gerektiği. Geriye kalan her şeyi kendisinin bulması gerekiyor” diye konuştu. 

BAZI OYUNLARDA ZORLANIYOR

49 farklı oyun verilen makinenin, bu oyunlardan 29’unda insanlardan daha iyi performans sergilediği kaydedildi. “Video Pinball”, “Boxing” ve “Breakout” oyunlarında profesyonel oyuncuları geride bırakan makine, en çok “Pac-Man”, “Private Eye” ve “Montezuma’s Revenge” oyunlarında zorlandı.   Öğrenen makineler, teknoloji firmalarının son yıllarda en çok yatırım yaptığı alanlardan birini oluşturuyor. Google, “DeepMind Teknologies” şirketini geçen yıl yaklaşık 620 milyon dolara satın almıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: