Yaralı köpek kahve masasında ameliyat edildi

Seçmen kağıdınızı almayı unutmayın

Bilgisayar tasarımları değişiyor

Apple Watch’taki giriş ne işe yarıyor?

Genç girişimciler Instagram’a yöneldi

Teknoloji 17 Nisan 2015
315

Son yapılan araştırmada sosyal medya araçlarının tüm dünyada ve Türkiye’de özellikle genç nüfusa geniş istihdam sağladığı görüldü. Ayrıca kadınlarda sosyal medyanın nimetlerinden faydalandı. IdeaSoft, kadın girişimcilerin ağırlığının son 5 yıl içinde ne kadar büyüme gösterdiğini, yaptığı bir araştırmayla ortaya çıkardı. Yapılan analize göre e-ticarete atılan kadın girişimci rakamı son 5 senede tam 4 kat artış göstermiş pozisyonda. KOSGEB gibi kurumların faaliyetlerinin ve devlet desteğinin tesirsinin yanı sıra, Instagram başta olmak üzere sosyal medyanın yaptığı olanakların kadın girişimci rakamının büyümesinde önemli rol sahibi olduğu dile getiriliyor.

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, kadınların e-ticarete olan katılımının kısa süre içinde katbekat artmasının en büyük katalizörlerinden birinin Instagram olduğunun altını çiziyor. 2013’ten akabinde Instagram’ın e-ticaret sektörü için önemli bir araç haline geldiğini, kadın girişimcilerin evlerinde veya atölyelerinde ürettikleri özel ürünleri paylaşarak e-ticarete ilk adımı attığını söyleyen Özkara, ortaya çıkan bu satım ekosisteminin 2015’e gelindiğinde göz ardı edilemez şekilde büyüdüğünü dedi.

E-TİCARETTE INSTAGRAM ETKİSİ

IdeaSoft’un yaptığı analize göre Instagram üstünden en çok bebek ve çocuk ürünleri, kadın giyim, kozmetik ve organik ürünlerin satımı yapılıyor. İstanbul ve İzmir kadın girişimcilerin e-ticarete en yoğun şekilde atıldığı ilk iki il olarak öne çıkarken, üçüncü sırada ise Balıkesir’in yer alması dikkat çekiyor. Bu üç ilin akabinde ise sırasıyla Adana, Ankara, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Kütahya geliyor.

Kadın girişimcilerin Instagram ile başlayan e-ticaret hikayesi talep ve beğeni arttıkça profesyonel e-ticaret altyapısına geçiş ile devam ediyor. Ürettikleri ve kişiye özel yaptıkları ürünleri Instagram üstünde paylaşarak bir kitle oluşturan kadın girişimciler belli bir süre akabinde ticaret hacminin büyümesiyle sipariş takibinde zorlanıyorlar. Günde ortalama 5 sipariş almaya başlayan girişimciler ödeme süreçlerini takip etmek, siparişleri daha rahat takip etmek ve büyüyebilmek için e-ticaret sitesi kurmaya yöneliyorlar. E-ticaret altyapısı sayesinde tüm süreçleri tek noktadan takip edebiliyorlar.

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara konu ile ilgili, “Instagram e-ticarete ilk adımı atmak isteyen kadınlar için bir numaralı satım ve pazarlama kanalı konumunda. Instagram üstünden başlayıp daha akabinde profesyonel e-ticaret altyapısı ihtiyacı duyan kadın girişimcilere en uygun çözümleri sunuyoruz. Instagram’daki işlerini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin 4’te 3’ü IdeaSoft’un e-ticaret altyapısını tercih ediyor.” diyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
80 milyon TL’lik koltuk

80 milyon TL’lik koltuk

14 Kasım 2014
255
Bonzainin zehri nerden geliyor ?

Bonzainin zehri nerden geliyor ?

18 Aralık 2014
355

%d blogcu bunu beğendi: