Dondurucu soğukta kar banyosu yaptı

Merzifon’da uyuşturucu şoku

2014 Ales sonbahar soru kitapçığı

Balkanların şampiyonu Ömer Coşkun!

Gelibolu töreni büyüledi

Gündem 25 Nisan 2015
350

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100.yıldönümü için İngiltere’nin başili Londra’da Kraliçe 2. Elizabeth’in de katıldığı bir tören gerçekleştirdi.

Binlerce kişinin katıldığı törende Kraliçe 2. Elizabeth, savaşta hayatını kaybedenlerin anısına Başbakanlık Binası’nın önünde bulunan Şehitlik Anıtı’na çelenk koydu. Törende Türk Hava Kuvvetleri Askeri Bandosu geçit törenine katıldı, İstiklal Marşı okundu.

Çanakkale Savaşı’nı 100. yıldönümü ve Anzak Günü için Londra’da Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Prens William, Başbakan David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, bakanlar, tüm siyasi parti önderleri, milletvekilleri, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Askeri Ateşeler, Britanya Milletler Topluluğu’ndan Avustralya Büyükelçisi Alexander Downer ve Yeni Zelanda Büyükelçisi Sir Lockwood Smith ‘in katıldığı görkemli bir tören yapıldı.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ ASKERİ BANDOSU KATILDI

Törende ayrıyeten Avustralya, Bangladeş, Belçika, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Malta, Nepal, Yeni Zelanda, Pakistan, Papua Yeni Gine, Güney Afrika, Sri Lanka, Tonga ve Türkiye’den temsilciler yer aldı.

Başbakanlık ve Bakanlıkların bulunduğu Whitehall’de düzenlenen tören, İngiltere Deniz Kuvvetleri, İngiltere Kraliyet Muhafızları, İskoçya Askeri Bandosu, Türk Hava Kuvvetleri Askeri Bandosu, Anzaklar ve Gazilerin yerlerini almasıyla başladı.

2 dakikalık saygı duruşunun akabinde Kraliçe 2. Elizabeth, Şehitlik Anıtı’na çelenk koydu. Daha akabinde sırasıyla Başbakan David Cameron, siyasi parti önderleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’yi temsilen Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ve diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri anıta çelenk koymasının akabinde Avustralya ve Yeni Zelanda ulusal marşları çalındı.

ATATÜRK’ÜN ANZAKLARA MESAJI HERKESİ DUYGULANDIRDI

Törenin en duygulu anlarından biri 14 yaşındaki Ecenur Bilgiç’in Atatürk’ün 1934 senesindeki Anzak töreninde dediği Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! burada, dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. onlar burata canlarını verdikten akabinde, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. sözleri okuması oldu.

İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

Atatürk’ün mesajının okunmasının akabinde opera sanatçısı Burak Gülşen, Türk Hava Kuvvetleri Askeri Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasını seslendirdi.

Törenin son bölümünde İngiltere Kraliyet Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Gelibolu Savaşı’na katılan devletlerin askeri kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri Askeri Bandosu, Gelibolu Derneği ve İngiltere, İskoçya ve İrlanda’dan bir çok emekli askerler, bahriyeliler ve kraliyet alayı geçit törenine katıldı.

Törende dedeleri veya yakınları Gelibolu Savaşı’na katılmış Yeni Zelanda, Avustralya, İrlanda ve İskoçya’dan gelen bir çok kişi de vardı.

Londra’daki bakanlıkların bulunduğu cadde, tören nedeniyle insan ve araç trafiğine kapatılırken, polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: