Türk müziği öksüz kaldı Kayahan hayatını kaybetti

Can Bonomo’dan şok açıklama! Eurovision’a bir daha…

Bu hafta vizyona giren filmler

“U dönüşü olmaz”

Gazprom ile Türkiye arasında tarihi anlaşma

Gündem 7 Mayıs 2015
332

Rus doğalgaz devi Gazprom, Türk Akım’ı üstünden Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının 2016’nın Aralık ayında başlaması hususunda anlaşma sağladığı öğrenildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2014’de Ankara’ya yaptığı ziyarette Güney Akım’ın iptal olduğunu açıklamış, Türkiye üstünden yeni bir hatla Avrupa’ya ulaşılacağını açıkladığı biliniyor. Gazprom ve BOTAŞ arasında da ön anlaşma imzalanmıştı.

ARALIK 2016’DA BAŞLAYACAK

Gazprom’dan yapılan izahda Türkiye’ya Trakya üstünden giriş yapacak Türk Akımı’ının ilk ayağından Aralık 2016’dan itibaren doğalgaz sevkiyatının yapılacağı bildirildi. Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la, Gazprom Başkanı Aleskey Miller’in Ankara’da yaptıkları görüşme akabinde izah yapan Gazprom, “Bugün çok yapıcı ve önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Türk Akımı üstünden Aralık 2016’da sevkiyatın başlaması ve ilgili hazırlıkların yapılması hususunda mutabakat sağlandı.” bilgisini verdi.

DETAYLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Yıldız ve Miller görüşmede Mavi Akım doğalgaz boru hattının modernizasyonu ve diğer tedarik konularını da masaya yatırdı. 2015’in ilk çeyreğinde Türkiye Mavi Akım üstünden 5,4 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştirdi ve bu geçen senenin aynı devrine göre yüzde 4 daha fazla. Taraflar son 10 yıl içinde Türkiye’de doğalgaz tüketiminin iki kattan fazla arttığı ve Rusya’dan doğalgaz ithalatının artmaya devam edeceğinin altını çizdi. Almanya’dan akabinde Rusya’dan en çok doğalgaz alımı yapan Türkiye, 2014’de 27,4 milyar metreküp doğalgaz ithal ettiği biliniyor.

İMZALAR YAKIN

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye üstünden Avrupa ülkelerine transit sevkiyat sağlayacak “Türk Akımı” ile ilgili hükümetler arası anlaşmanın 2015’in ikinci çeyreğinde imzalanabileceğini ifade etmişti. Güney Akım’dan vazgeçildiğini hatırlatan Rusya, zamanın daraldığını Türkiye’ye kurulacak dağıtım merkezinden doğalgaz alımı için AB’nin kendi projesini bir an önce geliştirmesini istiyor. Gazprom Başkanı Miller, 2019’da Ukrayna ile transit anlaşmasının sona ermesinin akabinde tüm sevkiyatın Türk Akımı üstünden gerçekleştirileceğini bildirilmişti.

UZUNLUK 260 KM

Yıl sonunda inşaatına başlanılması planlanan Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması umuluyor. Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akım’ının 910 kmsi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 km olacak. Boru hattının ilk ayağı tamamlandığında Türkiye Ukrayna üstünden gelen Batı Hattı’ndan alımları sonlandıracak.

Boru hattının yapımından Gazprom Russkaya şirketi sorumlu oluyor. Türkiye topraklarındaki kısımla ilgili Türk tarafı da projeye dahil olabilecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: