Sakal bırakana 6 yıl

Karşıyaka’ya Alanyaspor darbesi! 5 – 1

Beşiktaş kupaya erken veda etti!

Anaokulu öğrencileri sesleriyle büyüledi!

Gazeteci Sedat Peker’in beyin ölümü gerçekleşti

Gündem 23 Şubat 2015
1.058

Rahatsızlık geçiren Sedat Peker hastaneye kaldırıldı. Gazeteci Sedat Peker, Karşıyaka Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Metil alkol zehirlenmesi tanısı konulan Peker, anestezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Doktorların müdahalelerine rağmen Sedat Peker’in, beyin ölümü gerçekleşti. Organ nakil koordinatörlüğünün yaptığı görüşmeler sonrasında da ailesi Peker’in organlarını bağışlama kararı aldı. Doktorlar heyetinin inceleme yapacağı ve uygun olan organların, ihtiyacı olanlara nakledileceği açıklandı. Nakil işlemlerinin ardından yakınlarına teslim edilecek olan Sedat Peker için cenaze töreni düzenleneceği açıklandı. Bu arada olayla ilgili polisin araştırmasının da devam ettiği öğrenildi. Peker’in evinde bulunan ve zehirlendiği saptanan ev yapımı içki örnekleri de incelemeye gönderildi.

GAZETECİ RUHUNU ÖLDÜRMEDİ

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Misket Dikmen : “İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin değerli üyelerinden biri olan Sedat Peker’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Birbirinden güzel fotoğraflara ve haberlere imza atan Sedat Peker, yaşamının son anına kadar gezgin ve gazeteci ruhunu öldürmedi. İnsan hak ve özgürlükleri için mücadele yürüttüğü kadar hayvan haklarına yönelik mücadelelerde de her zaman ön saflarda yer aldı. Ölmeden önce organlarını bağışlayarak başkalarına umut olan Sedat Peker’i bizler de unutmayacağız ve adını yaşatacağız” dedi.

HAYATINI KAYBEDEN GAZETECİ SEDAT PEKER KİMDİR?

Hayatını kaybeden Sedat Peker 1961 yılında Sivas’ta doğdu. Yüksek öğrenim gördü. Gazeteciliğe 1978 yılında Aydınlık gazetesi İzmir bürosunda başladı. Askerlik görevinin ardından Yeni Sanat Dergisi’nin fotoğraf editörü oldu. 1982 yılında Milliyet İzmir bürosunda görev aldı. 1984 yılında Demokrat Ege’de çalıştı. Tekrar Milliyet Gazetesi’ne dönerek uzun süre burada görev yaptı. Kuruluş aşamasında Evrensel Gazetesi’ne geçti ve burada çeşitli alanlarda görev yaptı. Sırasıyla Kordon TV, Radyo Beta ve Radyo Fon’da yayın danışmanlığı yaptı. 2008 yılında emekli oldu. Karşı Gazete’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdüren Sedat Peker, ulusal ve uluslararası haber ajanslarında serbest gazeteci olarak çalıştı. ‘Barış Hemen Şimdi’, ‘Yollar’, ‘Orada’ ve hayvan haklarına yönelik ‘Satın Alma Sahiplen’ adlı dört fotoğraf albümü yayınlandı. Fotoğraf, haber, röportaj dallarında çeşitli ödüller aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: