Xperia Z’ye güncelleme müjdesi

Milli mücadele ateşi tekrar yakıldı

Tarihin akışını değiştiren ev !

Günde 6 kaşık şekeri asla aşmayın

Football Manager 2016’da yenilik rüzgarı

Gündem 7 Eylül 2015
538

Football Manager 2016’nın çıkış tarihi belli oldu. FM 2016, 13 Kasım 2015 tarihinde raflarda olacak. Oyunun özellikleri FM severleri büyüleyecek…

13 KASIM 2015’DE RAFLARDA OLACAK

Kasım 13’de raflarda olacak oyunda bu sefer bir ticari farklılık dikkat çekiyor. Bunun öncesinde Football Manager oyunlarında Football Manager Classic adlı bir oyun modu olduğu biliniyor. Classic mod yoğun simülasyonda her detaya bakmak istemeyenlere biraz daha rahat, daha hızlı ama yine de gerçekçi ve derin bir simülasyon olanağı veriyordu. Fakat son olarak geçen sene yeni nesil tabletler ve telefonlar için Football Manager Handheld’in yanısıra tek başına çıktığı biliniyor. Bu yıl bu modun ismi Football Manager Touch olacak. PC/Mac ve Linux için kendi başına indirimli satılacak bu oyun, tabletlerle de cross-save özelliğine sahip olması bekleniyor. Yani tabletteki oyununuza bilgisayarda devam etmeniz mümkün olacak. Tamamıyla Football Manager deneyimi isteyenler ise normal oyunu tam fiyata satın alacak. Tam simülasyon modu, tabletlerdeki FM Touch ile uyumlu olmayacak. Ayrıca daha basit bir oyun isteyenler veya telefonu/tableti kaldırmayanlar için Football Manager Mobile (eski Handheld) olacak.

DURAN TOP ÖZELLİĞİ

FM 2016’daki yeniliklere gelirsek, en önemli özellik yıllar sonra nihayet duran top organizasyonlarının daha iyi hal alması. Duran top organizasyonuna mahkum etmeyen oyun en az iki (sayısı henüz belli değil) duran top taktiği yapmamıza olanak veriyor. Bunun dışında diğer önemli yenilik de Prozone entegrasyon özelliği. Prozone, gerçek hayattaki teknik direktörlerin kullandığı bir istatistik aracı. Bu yazılım sayesinde maçlarda oyuncuların ve takımın istatistikleri çok daha iyi veriliyor. FM’nin zayıf karnı olan istatistikler de bu şekilde iyileştirilmiş durumda. Prozone ile anlaşan Sports Interactive, oyuna Prozone yazılımını entegre etmiş ve maçlarla ilgili göreceğimiz istatistik verileri gelişmiş oldu.

KENDİ TAKIMINI YARAT!

FM 2016’da ana oyunla alakası olmayan önemli değişiklikler mevcut. Bunlardan ilki kendi takımını yaratma olanağı. Editörle uğraştırmak yerine oyun içine bu sistem eklenmiş ve mevcut bir takımı seçip kendi istediğiniz gibi değiştirerek takımınızı yaratmanız mümkün. Fakat bununla ilgili ekran görüntüsünde “choose dream squad” yani “rüya kadronu seç” yazısı vardı. Bu da bana bu kolaylığın sadece Football Manager Touch modu için olabileceğini akıllara geldi. Bir de Fantasy Draft Competition sistemi mevcut. Sadece online çoklu oyunculu olarak oynanabilen bu mod, 32 takıma kadar çıkabilen özel bir turnuva var. Herkes kendi takımını kuruyor ve aynı bütçe oluyor. Bu bütçe ile tıpkı NBA draft’i gibi ya da internet sitelerinin fantezi futbol uygulamaları gibi her takım bütçesine göre rüya kadrosunu kurup maçlara bu kadroyu çıkarıyor. Özellikle Twitch yayınları düşünülerek tasarlanan bu mod hemen beğeni topladı.

YAPAY ZAKA GELİŞTİRİLDİ

FM 2016‘da transfer görüşmelerine, oyuncu ve yönetim etkileşimlerine geliştirmeler getirilmiş, maç motoruna 2000’in üzerinde yeni animasyon eklenmiş ve yapay zeka daha da iyi hale getirilmiş. Sakatlıklara da el atan ekip, çok daha detaylı açıklamalar ve gerçekçi sürelerle oyunun bu yönüne en sonunda el atmış durumda. Bütün bunlara ek olarak bir tatlı detay var, bu da kendi menajer karakterimizi yaratabilme olanağımız. Seçim ekranı ile kendi karakterimizi yaratıyoruz ve 3D maç izlerken saha kenarında karakterimizin hareketlerini görmemiz mümkün. Zamanında 1 Nisan şakası olarak yorumlanan teknik direktörler için 3D hareket algılama kayıtlarının gerçekliği de böylece ortaya çıktı.

DUYURU BEKLENİYOR

Oyunun çıkmasına 2 ay kala başka duyurular da geleceği ifade edildi. Şimdiye kadar paylaşılan ekran görüntüleri için Football Manager Facebook sayfasında paylaşılan albümüne göz atabilirsiniz. Steam üzerinden ön siparişi açılan oyunu 100TL (Football Manager 2016 fiyatı)’ye fiyatı var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: