Güney Amerika’da 6.7 büyüklüğünde deprem

Beşiktaş’ın genç yıldızı Menemen Belediyespor’da

Erdoğan: ‘Olayın aslı…’

Gülşen Aydın’lanacak

Fındıkçılar dona karşı böyle önlem aldı

Gündem 23 Nisan 2015
377

Giresun’da fındık üreticileri bahçelerde lastik, odun ve saman yakarak zirai don tehlikesinin tesirlerini azaltmaya çalıştı.

Bölgede 250 rakımın üstündeki yerlerde 2 gündür tesirli olan kar yağışı ve soğuk nedeniyle Giresun Valiliği çiftçilere bu gece için zirai don uyarısında bulundu. Bunun üstüne fındık üreticileri ürünlerinin zarar görmemesi için bu gece kendince tedbir aldı. 

Üreticiler, sıfır dereceye kadar düşen sıcaklık nedeniyle bahçelerinde lastik, odun ve saman yakarak oluşturdukları dumanla zirai donun tesirini hafifletmeye çalıştı. 

Tirebolu beldesine bağlı Yaraş köyünde fındık üreticisi Sinan Bayraktaroğlu, üreticiler olarak zirai don tehlikesinin kendilerini endişelendirdiğini dedi.

Bayraktaroğlu, son yıllarda mevsimsel değişimlerden ötürü fındığın zirai don tehdidi yaşadığını vurgulayarak, “2004 ve geçen yıl fındık zirai don nedeniyle ciddi zarar görmüştü. Bu yıl da maalesef don tehdidi yaşıyoruz. Meteoroloji ve odamızdan zirai dona karşı gerekli tedbirleri almamız gerektiği yönünde mesajlar aldık. Bunun üstüne ürünümüzün zarar görmemesi için gece bahçemizde lastik yakarak dumanlama yapıyoruz. Dumanla beraber donun tesirlerini azaltmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Bayraktaroğlu, geçen yıllarda dumanlama yöntemin ciddi yararlarını gördüklerini aktararak, “Umarım bu gece de işe yarar ve ürünümüz zarar görmez. Geçtiğimiz yıl zirai don nedeniyle ürünümüz çok büyük hasar gördü. Aynı pozisyonun bu yıl yaşanmamasını istiyoruz. İyi ve bereketli bir hasat devri yaşamak istiyoruz. Tek temennimiz de bu” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: