Ünlü gazeteci yoğun bakımda!

Mustafa Denizli’den Diego itirafı

Yörük Göçü Şenliği’ne büyük ilgi

Youtube’da beklenen büyük yenilik

Fındıkçılar dona karşı böyle önlem aldı

Gündem 23 Nisan 2015
397

Giresun’da fındık üreticileri bahçelerde lastik, odun ve saman yakarak zirai don tehlikesinin tesirlerini azaltmaya çalıştı.

Bölgede 250 rakımın üstündeki yerlerde 2 gündür tesirli olan kar yağışı ve soğuk nedeniyle Giresun Valiliği çiftçilere bu gece için zirai don uyarısında bulundu. Bunun üstüne fındık üreticileri ürünlerinin zarar görmemesi için bu gece kendince tedbir aldı. 

Üreticiler, sıfır dereceye kadar düşen sıcaklık nedeniyle bahçelerinde lastik, odun ve saman yakarak oluşturdukları dumanla zirai donun tesirini hafifletmeye çalıştı. 

Tirebolu beldesine bağlı Yaraş köyünde fındık üreticisi Sinan Bayraktaroğlu, üreticiler olarak zirai don tehlikesinin kendilerini endişelendirdiğini dedi.

Bayraktaroğlu, son yıllarda mevsimsel değişimlerden ötürü fındığın zirai don tehdidi yaşadığını vurgulayarak, “2004 ve geçen yıl fındık zirai don nedeniyle ciddi zarar görmüştü. Bu yıl da maalesef don tehdidi yaşıyoruz. Meteoroloji ve odamızdan zirai dona karşı gerekli tedbirleri almamız gerektiği yönünde mesajlar aldık. Bunun üstüne ürünümüzün zarar görmemesi için gece bahçemizde lastik yakarak dumanlama yapıyoruz. Dumanla beraber donun tesirlerini azaltmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Bayraktaroğlu, geçen yıllarda dumanlama yöntemin ciddi yararlarını gördüklerini aktararak, “Umarım bu gece de işe yarar ve ürünümüz zarar görmez. Geçtiğimiz yıl zirai don nedeniyle ürünümüz çok büyük hasar gördü. Aynı pozisyonun bu yıl yaşanmamasını istiyoruz. İyi ve bereketli bir hasat devri yaşamak istiyoruz. Tek temennimiz de bu” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Maçtan sonra seks partisi!

Maçtan sonra seks partisi!

13 Kasım 2014
328
Öcalan yemin etti

Öcalan yemin etti

24 Haziran 2015
425
Demet Akalın itiraf etti

Demet Akalın itiraf etti

26 Nisan 2015
406
Galatasaray için FEDA Zamanı

Galatasaray için FEDA Zamanı

19 Kasım 2014
303
Cüneyt Çakır taburcu oldu!

Cüneyt Çakır taburcu oldu!

27 Kasım 2014
300

%d blogcu bunu beğendi: