Göztepe efsanesini unutmadı

Vali öğrencilerle kitap okudu

Oktay Vural: ‘Hani torba yasa olmayacaktı’

IŞİD’in ilerlemesi yavaşladı

Filistinli rahibeler ilk kez azize oldu

Gündem 18 Mayıs 2015
409

Katoliklerin önderi Papa Francesco,Vatikan’da gerçekleştirdiği ayinle 19 ve 20. yüzyıllarda yaşamış olan, aralarında 2 Filistinlinin de bulunduğu 4 rahibeyi azize ilan ettiği görüldü. Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda (San Pietro) düzenlenen açık hava ayinini, Filistin başta olmak üzere 2 bine yakını Ortadoğu’dan gelenlerin oluşturduğu binlerce kişi izledi.

İLAN EDİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve beraberindeki heyetin de katıldığı törende, Filistin’de Katolik cemaatinin ilk kurucularından biri olarak bilinen rahibe Maryam Alphonsina Danil Ghattas ve Maryam Haddad ile İtalyan rahibe Maria Cristina Brando ve Fransız rahibe Emilia de Villeneuve azize ilan edildi.

ÜNVAN ALDILAR

Söz konusu din kadınları, Katolik Kilisesi’ne yaptıkları üstün katkılar ve Hristiyan toplumu için önemli işler başarmış olmalarından nedeniyle bu unvana layık görüldü. Böylece ilk kez Katolik Kilisesi’ne mensup Filistinli din insanları, bu kutsal unvanı da elde etmiş oldu. Söz konusu unvan, genellikle Hristiyan otoritelerince kişiler hayatta değilken veriliyor. Bu arada, meydandaki kalabalıkta bir çok Filistin bayrağı göze çarptı.

GÖSTERGE OLDU

Papa burada yaptığı konuşmada yeni azizelerin, Hristiyanlık için model olduklarını dedi. Mahmud Abbas da Osmanlı hakimiyeti devrinde Filistin’de yaşamış olan iki rahibenin ‘azize’ ilan edilmesini, ‘Bu, Filistin’in bir savaş toprağı olmadığının göstergesidir. Filistin, Tanrı’nın da olmasını istediği gibi, bir savaş toprağı değil, erdem ve kutsallık toprağıdır’ ifadeleriyle değerlendirmişti.

SİZİN İÇİN DÜŞÜNDÜM

Papa Francesco, Mahmud Abbas ile Cumartesi sabahı Vatikan’da görüşmüş, üstünde bir ‘barış meleği’ olan madalyonu O’na armağan ederken, ‘Bu (melek), savaşın kötü ruhunu yok eder. Bunu sizin için düşündüm. Siz de bir barış meleği olabilirsiniz’ temennisinde bulunmuştu. Vatikan, geçen günlerde Filistin’i bağımsız bir devlet olarak muhatap alacağı bir anlaşmaya imza atacaklarını duyurmuş, iki önder görüşmeleri esnasında bundan duydukları memnuniyeti de ifade etmişti.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: