İç güvenlik paketi hazır

Öcalan: ‘Kongre yapmalarını tarihi ve gerekli görüyorum’

İbrahim Tatlıses çok kritik bir ameliyata giriyor!

Popstar Bayhan, Deniz Seki’yi ziyaret edecek

Ezber yapma taktikleri

Eğitim 6 Ocak 2015
670

KOLAY EZBERLEMEK İÇİN

ZİHİNDEKİ BOŞ ŞEYLER ATILMALI

Ezber yapılmadan önce zihnin lüzumsuz şeylerden arındırılması gerekir. Gereksiz bilgiler zihne yerleştirilmemeye çalışılmalıdır. Yapılacak ezbere yoğunlaşılmalı ve dikkat yapılacak ezbere verilmelidir. Elbette zihnin bir sınırı vardır. Ezber yaptıktan sonra da sınırlı zihin gereksiz şeylerle meşgul edilmemelidir. Yoksa zaman geçtikçe zihin yeni bilgilere kapalı hale gelip, aldığı bilgileri de unutabilir. 
ÖNCE METNİ OKUMAK FAYDA SAĞLAR

Kuvvetli, düzgün ve yanlışsız bir ezber yapılmalıdır. Ezberi yapmadan önce birkaç defa okumak ve anlamak ezberi kolaylaştırır. En iyi şekilde yapılmış bir ezberin kalıcı olmasına çalışmak daha kolay olacaktır. 
SIK SIK TEKRAR EDİLMELİ

Düzgün yapılmış olan ezber sık sık tekrar etmekle kalıcı olabilir. Yapılan ezber sağlam bile olsa zaman geçtikçe unutmak mümkündür. Ezber yapılan yeri belirli aralıklarla gerek okuyarak tekrar etmek, gerekse zihinden tekrar etmek ezberin kalıcı olmasını sağlar. Ayrıca tekrar ile hafızada yanlış kalmış olan ya da unutulmuş bir yer varsa düzeltilir. Böylece düzgün ve kalıcı bir ezber ortaya çıkar.
SÜREKLİ EZBERE DEVAM EDİLMELİDİR

Ezber yapmak hafızanın açılmasını sağlar. Zamanla açılan hafıza bilgileri daha kolay alacak, yapılan ezberler daha kalıcı bir hale gelecektir. Bunun için uzun aralar vermeden, zihni uzun süre boş bırakmadan ezber yapmak çözüm olabilir. 
EZBERDE KODLAMA YÖNTEMİ ÖNEMLİDİR

Ezberde kodlama yapmak iyi bir çözümdür. Mesela zorlanılan kelime ya da cümlelerle ilgili ilk akla gelen şeylerden bir hikâye ya da hayali bir resim oluşturulabilir. Oluşturulan hikâye ya da resimde hayal gücünü olabilindiğince kullanmak güzel sonuçlar verecektir. Böylece ezberlenmesinde en zorlanılan yerler bile kalıcı hale gelme imkanı vardır. 
Ayrıca günümüzde hafıza teknikleri ile ilgili hazırlanmış çokça çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan yararlanabilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: