Ebru Gündeş’e hırsız şoku!

Galatasaray zor kurtuldu!

Usta oyuncu efsane Zeki Alasya hayatını kaybetti

Medcezir dizisinde sevişme sahnesi

Esnafların başı konuştu

Gündem 26 Nisan 2015
355

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için soğuk hava depolarının yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Palandöken, yazılı izahında, tarımda yaşanan doğal afetler nedeniyle sebze ve meyveler ile tahıllarda üretim düşüşü olduğunu ve bunun fiyatlara yansıdığını ifade etti. 

“Enflasyonun asıl sorumlusu gıda fiyatlarındaki artışmış” gibi konuşulduğunu lakin tarla ve raf fiyatları arasında 3-4 katı aşan farkların bulunduğunu dile getiren Palandöken, “Bazı devirler fiyatlardaki artışın büyük ölçüde ağır kış ve olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı söylenebilir ama bu artışlar spekülatif. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için soğuk hava depoları yaygınlaştırılmalı. Arzın azaldığı devirler soğuk hava depolarından çıkarılacak mal piyasayı regüle eder” değerlendirmesinde bulundu. 

Yüksek gıda fiyatlarının mutfakta “yangına” yol açtığını savunan Palandöken, şunları kaydetti:  

“Her enflasyon verisi açıklandığında aynı tartışmalar yapılarak gıda, meyve, sebze ve bakliyatlardan birinin fiyatının 6-7 kat artış gösterdiği tartışılıyor. Bu pozisyonda esnaf da töhmet altında kalıyor. Halbuki kayıtlı olarak halden malını alan esnaf, meyve ve sebzeyi en ucuz şekilde tüketiciye ulaştırıyor. Spekülatörlerin oyununun bozulması için soğuk hava depoculuğu yaygınlaştırılmalıdır.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: