Süheyl Batum ‘ihraç’ istemine itiraz etti!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyoruz!

Tarihte bugün neler yaşandı ?

Erdoğan’dan emeklilik müjdesi

Eskişehir’de Yunus Emre heyecanı

Gündem 3 Mayıs 2015
350

Yunus Emre ateşi Eskişehir’de yanacak. Eskişehir’de, Yunus Emre’nin geçen günya görüşü, insan sevgisi ve sanatçı kişiliğinin yaşatılması ve düşüncelerinin toplumun bütün kesimlerince tanınması amacıyla düzenlenen “Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası”nın açılış töreni yapıldı.

Anıt Park’ta düzenlenen törende konuşma yapan Vali Vekili Ömer Faruk Günay, şiirlerini ve sözlerini okuduğu Yunus Emre’nin 13’üncü yüz senede ilk dersini Taptuk Emre’den aldığını dedi.

Taptuk Emre’nin bir gençten bir filozof ortaya çıkardığını dile getiren Günay, “Tüm yaratılanları öyle sevdi ki, ne bir insan ayırdı ne de bir yaratığı. Tüm yaratılmışları yaratandan ötürü seven, gönlü zengin bir insan oldu. Günümüzde hala yaşanan çatışmalar, adaletsizlikler, sevgisizlik bizim Yunus’u ve Yunus gibi bütün insanlığa kucak açan değerleri anlamak hususunda yapmamız gereken daha çok işler olduğunu göstermektedir” dedi.

Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise Türklerin, tarihinde Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Mevlana gibi şahsiyetler olduğu için çok şanslı olduğunu belirtti.

Yunus Emre’nin, Mevlana ve Hacı Bektaş Veli’yle beraber Anadolu’nun yolunu aydınlatan en önemli şahsiyetlerden olduğunu vurgulayan Büyükerşen, şunları kaydetti:  

“Anadolu aydınlanması olarak bahsedilen tarihte zirveyi de bu üç ulu kişi temsil eder. Üçü de aynı devirde, 13. yüz senede yaşadılar. Toplumun birbirine hasım olduğu, toplumda karışıkların alıp yürüdüğü devirde yaşadılar. Bir milletin üç hümanist evladının aynı yüz senede geçen dünyaya gelmesi tesadüf olmasa gerektir.”

Yunus Emre ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini karşılaştıran ve aralarındaki benzerliklere dikkati çeken Büyükerşen, “Bakın 13 yüzyıl arayla buraların yetiştirdiği iki insanın dedikleri, kelimeleri biraz farklı ama ne kadar da sözleri üst üste çakışıyor” kelimesini kullandı.

Konuşmaların akabinde Yunus Emre’nin şiirleri okundu, adına bestelenen şarkılar yorumlandı, hayatını anlatan tiyatro gösterileri sergilendi.

Programa Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’nda görev yapan Muharip Kurmay Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Ateş Mehmet İrez, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Anadolu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Naci Gündoğan, Osmangazi Rektörü Profesör Doktor Hasan Gönen ve bir çok yurttaş katıldığı görüldü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: