Beşiktaş Trabzonspor deplasmanında

IŞİD’in yeni lideri

İlker Başbuğ ‘Nasıl bir Türkiye’ için imza gününde

BU TARZ BENİM’DE NUR YERLİTAŞ’IN GÖZYAŞLARI

Erdoğan:Barbarlar kutsal mekanlarımızı postallarıyla çiğniyor

Gündem 27 Kasım 2014
270

Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşmasından satırbaşları şöyle;

 

İSLAM ÜLKELERİNİN PAYI ARTTI
 
İslam ülkeleri gerek ticaret, gerek kalkınma gösterme açısıdan son yıllardra önemli ilerlemeler kaydetti. Dünya ticareti
içinde İslam ülkelerinin payı yüzde 50 oranında artmış bulunuyor. Dış ticaretimiz de de önemli gelişmeler yaşandı. 
 
2002-2012 yılları arasında İslam ülkeleri yüzde 5.4 büyüdü. Hiç kuşkusuz bugün benzeri rakamlar ekonomik anlamda İslam ülkelerinin başarılı bir performans sergilediklerini gösteriyor. Ancak takdir edersiniz ki, ekonomik anlamda iyi olan İslam ülkeleri, siyasi olarak en büyük krizlerini yaşıyor.  
 
“NEFSİMİZİME İZAH EDEMEYİZ”
 
Bazı üye ülkelerimiz kişi başı milil gelir de dünyada en üst sıralarda yer alırken, birçok üye ülkemiz de en alt sıralarda yer alıyor. 57 üye ülkemizden 21’i BM’nin En az gelişmiş ülkeler kategorisinde yeralıyor. Nihayetinde hepimiz insanız. Bu tabloyu kendi nefislerimize izah edebilme şansımız yoktur. Hepimiz Allah’a inanıyoruz. Vicdanımıza izah edebilsek bile böyle bir gelir uçurumunu hesap gününde o yüce mahkemede izah edebilmenin asla ve asla yolu yoktur. 
 
 
Hepimiz açlığını günde birkaç hurma ile bastıran peygamberin ümmetiyiz. Kardeşliği ve paylaşmanın dini olan İslam’ın mensupları olarak mevcut durumu açıklamamız mümkün değil. 
 
“KUTSAL MEKANLARIMIZ BARBARLARIN POSTALLARIYLA ÇİĞNENİYOR”
 
Komşusu açken herkesi uyaran bir rehberin peşinden gidiyoruz. Mesele sadece yoksulluk değil, İslam cografyası tarihinde hiç olmadığı kadar kanla anılır hale gelmiş durumda. Hemen hergün farklı ülkelerde bir kaçtane Kerbela’ya şahit oluyoruz. Hergün çocuklarımız ve kadınlarımız ölüyor. Kutsal mekanlarımız gözlerimizin önünde barbarların postalları ile çiğneniniyor. Sesimiz çıkabilyor mu?, konuşabiliyormuyuz? hayır..
 
“İNANIN BİZİ SEVMİYORLAR”
 
Bizler yeryüzünde barışı tescil edebilecek güce sahibiz. Eğer istenilirse akan kan durabilir, çocuklar ölmeyebilir. İstenirse Ortadoğu’daki kan durabilir. Filistin’in yanlızlığı giderilebilir. Bizim sorunumuzu dışarıdan gelen çözemez. Dışarıdan gelenler İslam coğrafyasının petrolünü, altınını seviyor, bizim iç karışıklılığımızı seviyor. Bizim ölümüzü seviyorlar. Ama inanın bizi sevmiyorlar. Buna daha ne kadar göz yumacağız.
 
“BUNA DAHA NE KADAR TAHAMMÜL EDECEĞİZ?”
 
Dışarıdan gelenler İslam coğrafyasının petrolünü, elmasını, ucuz iş gücünü seviyorlar. Anlaşmazlıklarını seviyorlar, inanın bizi sevmiyorlar. Bizim ölümüzü, bizim çocuklarımızın ölüsünü seviyorlar. Buna daha ne kadar tahammül edeceğiz?İslam coğrafyasının tamamına bir davet yapıyorum. Ne olur şöyle kenara çekilelim ve manzaraya bir bakalım. Kim kazanıyor, kim kaybediyor? Aramızda var olan sorunlardan kazanç sağlayan kim?
 
“BİZDEN RAHATSIZ OLUYORLAR”
 
Batı medyası tarafından en ağır iftira ve hakaretlere maruz kaldım. Afrika’daki söylediğim bir tez için hedef haline getirildim. Müslümanlara hiç tereddüt etmeden geri yaftasını yapıştıranlar adaletsizlik konusundaki uyarılarımız duymazdan geliyorlar. Bizim sordulamamızı istemiyorlar.Bizim dünyanın tamamında ayrım yapmaksızın yoksulların hakkını savunmamızdan rahatsız oluyorlar.Biz petrol uğruna, altın uğruna canlara, çocuklara kıyanlardan olamayız. Biz terörün tarafında duramayız. Biz onlara karşı da birbirimize karşıda kıyıcı ve kırıcı olamayız.
 
 
“YEGANE YOL BİRLİKTİR”
 
Tarihin en talihsiz günlerini yaşayan İslam coğrafyasında krizlerden çıkışın yagane yolu birliktir. İnanın her sorunun üstünden gelebiliriz. Dikkatinizi çekiyorum İslam İş Birliği Teşkilatı dünyada üye sayısı en fazla olan örgüttür. BM çocuklarımızın akan kanına sessiz kalırken biz buna seyirci kalamayız.Dünya barışana daha büyük katkılar sunabiliriz. Her yoksulun elinden tutabiliriz. Küresel ekonomiye istikamet çizebiliriz. Tek ihtiyacımız olan ittifaktır, birliktir.
 
“BM’NİN REFORMA İHTİYACI VAR”
 
BM’nin 5 daimi üyesi içinde bir tane Müslüman ülke yok. Bakıyorsunuz işte tablo ortada. Avrupa,Asya, Amerika. Meshebi anlamda, dini anlamda yapı tek tip. Adaletin olmadığı bir yapı dünyaya güven telkin edebilir mi? Geçici üyelerin bir anlamı yok. Her şey daimi üyelerin dudağına bakıyor. Irak’ta Suriye’de yaşananlara baktığınız zaman oradan hiç bir ses çıkmıyor. BM’de söyledim. Unutmayın dünya beşten büyüktür ama maalesef şu anda dünya beşe mahkumdur. Dünyayı bu mahkumiyetten kurtarmamız gerekiyor. BM’nin bir reforma ihtiyacı vardır. 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: