İşçi servisi duvara çarptı: 12 yaralı

Adnan Keskin’in cesedi drenaj kanalında bulundu

Lg G4 için en mantıklı kılıf seçenekleri

Whatsapp rekor kırmaya devam ediyor!

Erdoğan: ‘Kana son vermemiz lazım’

Gündem 7 Nisan 2015
295

İran’da resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde bölge meselelerinin de ele alındığını söyleyerek “Bölge adeta ateşten bir çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu” diye konuştu. 

BUNLARI AŞMAMIZ LAZIM

Ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: “Ticaret noktasında 2013- 2014’te bir düşüş söz konusu. Bir hedef belirlemiştik; maalesef bunda geriyiz. Yeni dönemde çok farklı adımları dayanışma içinde birlikte atmak istiyoruz. Bu irade iki tarafta var ama gecikmeler oluyor, bunları aşmamız lazım. Enerjide biz İran’ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 95’lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran’dan ithal ediyoruz. Fiyatlar aşağı çekilirse çok daha fazlasını alırız. Dost ve kardeş iki ülke birbirleri içinde olmazsa biz kiminle dayanışma içinde olacağız. En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz, bunu uygun bir yere getirmemiz lazım. Elektrik enerjisini de İran’dan aldığımız düşünülürse ne denli dayanışma içinde olduğumuz görülebilir. Asıl hedef diğer ürünler noktasında da 30 milyar dolarlık hedefi yakalamamızdır. Bizler birbirimize seslendiğimiz anda duyabilecek durumdayız. İnanç turizmi noktasında bunu daha da arttıralım. Göreve geldiğimizde İran’dan gelen sayısı 13 milyondu, bugün 40 milyonu aştı.” diye ifaede etti.

ÖRNEK OLURUZ

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ile Türkiye arasında yapılan ticaretle ilgili şöyle konuştu: “Bununla hem bölgeye hem de uluslararası camiaya örnek oluruz. Irak’taki sorunları ele aldık. Kim kimi öldürüyor diye baktığımızda, ben mezhebe bakmam, insan odaklı bakıyorum. Bu kadar insan öldürülüyor. Bunu kabullenmek mümkün değil. Bizim müzakere ile bu kana son vermemiz lazım. Birbirleri ile vuruşanları bir araya getirelim. Ne kadar arabuluculuk yapıyoruz bunların üzerinde duralım ve Rabbimizin de yardımı ile netice alalım diye düşünüyorum. Ruhani kardeşime misafirperverliği sebebi ile teşekkür ediyorum.”  dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: