Ayakkabılara etiket koymayan yanacak!

Ölü sayısı sekize yükseldi

YGS kayıt süresi uzatılmayacak !

Tesadüfen tek böbrekli olduğu öğrenildi!

Erdal İnönü Türkiye’ye fazla geldi!

Genel 8 Kasım 2014
383
CHP Çukurova İlçe Başkanlığı tarafından Çukurova Belediyesi’nde ‘Cumhuriyetçi ve Demokrat Bir Portre: Prof. Dr. Erdal İnönü’ konulu panel düzenlendi. Panelde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar, anılarla Erdal İnönü’yü anlattı. İnönü’nün siyasete girme konusunda çok tereddütler geçirdiğini ifade eden Şenatalar, üniversitelerde fikir özgürlüğünü salmak adına siyasete atıldığını vurguladı. 
 
İnönü’nün ODTÜ Rektörlüğü yaptığı dönemde sol görüşlü öğrenciler tarafından ‘devrimci değil ama dürüst bir yönetici’ olarak adlandırıldığını ifade eden Şenatalar, “İnönü, daha sonra ‘O zaman yaptığım, fikirlerin söylenmesine, açıklanmasına yardımcı olmaktı. Fikirler rahatlıkla söylenebilmek isteniyorsa, söylenebilir hale getirilmelidir.’ demişti. Onun bu tavrı, çok ciddi bir demokratik tavırdı. Türkiye’nin alışmış olduğu bir tavır değil ve bu tavrından dolayı Erdal Bey Türkiye’ye biraz fazla geldi. Onun için biliyorsunuz çok söylenenlerden biri şuydu, ‘Başbakan değil de Cumhurbaşkanı olsa daha iyi’ veya ‘Danimarka’ya uyuyor ama Türkiye’ye uymuyor’.” ifadelerini kullandı.
Programda daha sonra İsmet İnönü’nün torunu ve Erdal İnönü’nün de yeğeni olan Gülsün Bilgehan Toker, Prof. Dr. Korel Göymen ve Fikri Sağlar, Erdal İnönü ile olan anılarını anlattı. 
Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Google ‘a büyük rakip!

Google ‘a büyük rakip!

7 Şubat 2015
405
Elnur Viyana’yı sallayacak

Elnur Viyana’yı sallayacak

19 Mayıs 2015
313
SGK’dan anlamlı proje

SGK’dan anlamlı proje

8 Mayıs 2015
375
Hobisi için atölye açtı

Hobisi için atölye açtı

29 Haziran 2015
383
DHA ödüle doymuyor

DHA ödüle doymuyor

1 Haziran 2015
408

%d blogcu bunu beğendi: