Ekmek ömrü kısaltıyor!

Uzun süre oturmak çok tehlikeli

Abdurrahim Albayrak yüksek tempoya dayanamadı

Yalova’da ağaç kesenler Atatürk’e ihanet etmiş demektir!

Engeliliere özel kıyafet tasarlandı

Eğitim 16 Mayıs 2015
377

Giysi dizaynları, engelli bireylerle yapılan görüşmeler ve sunulan öneriler değerlendirilerek yapıldığı ifade edildi. Kaymayan ve bilek sıkmayan çorap, omuzdan fermuarlı ceket, yürüme engellilere özel mont gibi birçok dizayn yapıldı. Dizaynların numuneleri, İTÜ’de kurulacak ve Türkiye için bir ilk olacak “Engelliler İçin Tekstil Dizayn Merkezi”nde üretileceği öğrenildi

BİREYLERE ÖZEL TASARIM

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Dizaynı Fakültesi öncülüğünde başlatılan, Kalkınma Bakanlığı ve İSTKA tarafından desteklenen “Engelsiz Tekstil” projesi kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışmasında engelli bireylere özel elbiseler tasarlandığı belirtildi. Akademisyenler, moda dizayncıları, tekstil mühendisleri, fizyoterapistler, psikologlar ve gönüllülerin katıldığı atölyede, engelliler için “basit giyilebilir, bakımı basit, rahat kullanılan, estetik değer taşıyan” olmak üzere 4 temel niteliği barındıran elbiselerin tasarımı tamamlandı.

KISA FİLMLER İZLENDİ

Atölye çalışması, pilot bölge olarak belirlenen Slakintepe’de ve Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Öğretim Rehabilitasyon Merkezinde engelli bireylerle yapılan röportajların yer aldığı kısa filmin izlenmesiyle başladı. Ardından yapılan röportajlar sayesinde alınan görüşler, öneriler ve şikâyetler, atölye çalışmasına katılanlar tarafından değerlendirmeye alındı.

SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Dört ayrı grubun çalıştığı atölyede, en sık karşılaşılan sorunlar olarak sıralanan “giyinip soyunmadaki zorluklar, hareket esnasında elbiselerde açılma, elbiselerin tahriş etmesi, elbiselerde aşınma, bedenlerinin tam gelmemesi, estetik olmaması” gibi en sık karşılaşılan sorunlar inceli ufaklı ele alındı.

DEĞİŞİK TASARIMLAR YAPILDI

Atölye çalışmasında engelli bireylerin basit giyebilmesi için “kolları ve omuzları fermuarlı ceket, yandan fermuarlı pantolon, önü kot pantolon görünümlü eşofman, çıt çıtlı atlet, kaymayan ve bilekleri sıkmayan uzun çorap” gibi elbiselerin tasarımı yapıldı.

ÖZEL ÜRETİM

Tekerlekli sandalye kullanan bireyler için ön kısmı arka kısmından uzun pelerin görünümlü mont da dizaynlar arasında yer aldı.

SON HALİ BELLİ OLACAK

Atölye çalışması sonunda ortaya çıkarılan dizaynlar prototip haline dönüştürülecek ve pilot bölgelerdeki engelli bireyler tarafından denenecek. Kullanıcı geri bildirimleri ile dizaynlar son halini alacak. Ardından, İTÜ’de kurulacak ve Türkiye için bir ilk olacak “Engelliler İçin Tekstil Dizayn Merkezi”nde üretilecek.

STANDART BELLİ OLACAK

“Engelsiz İTÜ”, farklı zemindeki uğraşları içeren önemli bir hedef. Bu kapsamda Engelsiz Tekstil projesi de hem sorunlara çözüm üretmeyi hem de toplumun her kesiminde farkındalık uyandırmayı ve bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Projenin Koordinatörlüğünü İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Dizaynı Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Nevin Çiğdem Gürsoy yürütüyor. İTÜ’nün böylesi önemli ve öncü nitelik taşıyan bir projeyi yürütmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. Gürsoy, “Biz bu projeyle üniversite, devlet, sanayi, sivil toplum örgütü işbirliğini gerçekleştirdik. Projede çok geniş bir ekip olarak çalışıyoruz. Amacımız bu alandaki eksiklikleri belirlemek ve numune uğraşları yaparak toplumsal bilinç uyandırmak. Önemli olan birkaç kişiyi giydirmek değil, bu konuya öncülük etmek. Gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında oluşturduğumuz muhtelif dizaynlar sayesinde engelli elbise dizaynı hususunda kuralları koymuş olacağız ve bu konuya bir standart getirmiş olacağız” diyerek duruma açıklık getirdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: