Burçların Negatif Özellikleri Neler ?

Günlük burç yorumları

Öğrencilerin kurduğu mobil uygulama 62 milyon dolarlık anlaşma yaptı

Ehliyet alacaklara son uyarı

Ekmeğini taştan çıkartıyor deyimi gerçek oldu

Gündem 10 Mart 2015
297

Ekmeğini taştan çıkartıyor deyimi Yozgat’ta gerçek oldu. Halk eğitim merkezinde alınan eğitimlerde dağ çevresinde bulunan renli taşlara şekil vermeyi öğrenen kadınlar ekmeğini gerçekten taştan çıkartıyor.

SATIŞ MAĞAZASI AÇTILAR

Yozgat Aydıncık çevresinde çıkan ametist, jasper, kalsedon, akik gibi renkli taşların işlenmesine yönelik HEM’de açılan kursa katılan kadınlar, kurs sonunda biraraya gelip, Aydıncık Ametist ve Yarı Değerli Taşları İşleme, Tanıtma Derneği’ni kurdu. Atölyeyi devralan kadınlar, kursta öğrendiklerini kendi becerileriyle birleştirip, ortaya farklı süs ve takı ürünleri çıkartmaya başladı. Git gide artan talep üzerine de ilçe merkezinde satış mağazası kuran kadınlar, Yozgat merkez ve başka illerde de mağazalar açmayı düşünüyor.

SÜS EŞYASI HALİNE GETİRİYORUZ

Tuğba Demirel, yörede çıkan yarı değerli taşları işleyip, ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti.  Demirel, “Çoğu ev hanımı olan arkadaşlarım, evlerine ekmek götürebilmek için çalışıyorlar. Bölgemizde ametist taşı ile birlikte jasper, kalsedon, akik gibi renkli ve yarı değerli taşlar çıkmaktadır. Ametist taşı yarı değerli taşlar arasında en değerlisidir, pozitif enerji verdiğine inanılır. Akik taşı ve farklı taşlarımız var, onların da tansiyonu düzenleyip, baş ve göz rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu taşlar dağlardan toplanıp, atölyede işlenerek, küpe, kolye, yüzük, bileklik, tespih, isimlik, anahtarlık gibi hediyelik, süs eşyası haline getiriyoruz” diye konuştu. Aydıncık İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Ergün Çağlıyan, atölyede 8 kadının renkli yarı değerli taşları işlediğini belirterek, yörede çıkan bu taşların ekonomiye kazandırılmasının yanında istihdam da yaratmasını istediklerini, bu konuda hazırladıkları projeleri önümüzdeki dönemlerde devreye sokacaklarını söyledi. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: