Galatasaray’da Muslera’ya talip aranıyor!

Kerem Bursin Hoolywood filminde başrol oynamış !

Fındık Bahçesi olanlar dikkat!

Yavru balıkları böyle üretiyorlar

Dünya’nın İlk mağara kilisesi ziyaretçi bekliyor

Gündem 21 Şubat 2015
272

Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak kabul edilen Habibi Neccar Dağı eteklerinde bulunan ve 30’lu yıllarda Hazreti İsa’ya inananların gizlice buluştuğu mekan olarak bilinen mağara, iki sene önce başlanan restorasyonla yeni bir görünüme büründü. Mağara üzerinde bulunan kayaların kiliseyi ziyaret edenler bakımından risk oluşturmasının bertaraf edilmesi için tel kafes yöntemiyle cıvatalanarak yerlerine sabitlenen çalışmalarda, kilise aslına uygun bir şekilde onarıldı.

20 GÜNDE 4 BİNE YAKIN ZİYARETÇİ GELDİ

Kilisede yapılan düzenlemelerle ziyaretçiler için dinlenme salonundan otoparka, kafeye kadar hemen ayrıntı düşünüldü.Antakya Arkeoloji Müzesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile büyükşehire dönüşümle kapatılan İl Özel İdaresinin girişimleriyle restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan kiliseyi 20 günde 3 bin 869 kişi ziyaret etti. Restorasyon öncesi yılda 200-250 bin turistin geldiği kilisenin bu yeni görünümüyle senede ortalama 500 bin ziyaretçi hedefleniyor.

HER YIL AYİN DÜZENLENİYOR

Bazı kaynaklarda dünyanın ilk mağara kilisesi olduğu belirtilen ve 4’üncü Paul tarafından hac yeri olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi’nde her yıl 29 Haziran’da ayin düzenleniyor. Ayine, Vatikan’dan temsilcilerin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden Hristiyanlar geliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: