Ege Rallisi’nde final yapılıyor

Yerli oyun No 70 çıktı

Orgeneral Necdet Özel’den Saygı Karakolu’na ziyaret

Yıllık 7 milyon Euro’ya ret!

Dünyada basınında en çok konuşulan liderler

Genel 13 Aralık 2014
271

Ajansın infografik haberine göre, 2-8 Aralık tarihleri arasında Rusya Mısır ve Güney Afrika Cumhuriyeti hariç Afrika ülkelerinin, Avustralya’nın, bazı Güney Asya ve Güney Amerika ülkelerinin ilgisini çekmedi.

Rusya ile ilgili en çok haber yapan ülkeler listesinde başı Almanya çekti. Almanya’yı listede ABD, İsviçre, Fransa ve İngiltere basını takip ediyor.

Sadece Suriye medyası Putin’e pozitif

İstatistiklere bakılırsa, Rusya ile ilgili haberlerin büyük bölümü ılımlı-negatif veya tarafsız. Zira, istatistiklerin toplandığı bir hafta içerisinde sadece Finlandiya basınında Rusya ile ilgili negatif haberler yer almış.  ABD, Güney Amerika (Venezuela hariç), Avrupa (İtalya ve Macaristan hariç), Japonya, Gürcistan ve Tacikistan basınının Rusya’ya yönelik tavrı ılımlı-negatif olarak değerlendirilmiş. Türkiye, Ortadoğu ülkeleri, Kafkasya ülkeleri (Gürcistan hariç), İtalya, Macaristan, Venezuela, Çin, Hindistan ve Orta Asya basınının Rusya’ya yaklaşımı ise nötr. Son bir haftada dünyada Rusya ile ilgili pozitif haber yazan gazete hiç yok. Bir tek Suriye basınının Rusya’ya yaklaşımı ılımlı-pozitif olmuş.

Putin’e karşı en agresif medya Estonya

Haberde basın haberleri üzerinden Rusya’ya yönelik agresiflik endeksi de değerlendirilmiş. Agresiflik endeksi ülkedeki negatif ve ılımlı-negatif haber sayısının tarafsız haber sayısına nispeti ile değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeye göre son bir haftada Rusya’ya yönelik agresiflik endeksinin en yüksek olduğu ülke Estonya. Sıralamada daha sonra Almanya, Letonya, Danimarka, Şili, Belarus, ABD, Avusturya, Singapur, İsviçre, Gürcistan, Brezilya, İsviçre, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Kolombiya, İzlanda, Polonya, Fransa ve Moldova var.

Dünya basını Rusya ile ilgili ne yazdı?

Peki Rusya ile ilgili dünya basınının en çok konuştuğu konular nedir? Rusya ekonomisi ve Rusya’daki yatırım iklimi konusu açık ara önde. Son bir haftada dünyanın Rusya ile ilgili en çok konuştuğu diğer konular ise Ukrayna krizi ve Güney Akım ve Avrupa’nın enerji istikrarı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin son bir haftada dünya basınının en çok değindiği konular sırasındaki yeri ise 6.

 

Dünya medyası en çok Putin ile Erdoğan’ı yazdı

Rusya’nın dünyadaki en medyatik ismi ise her zaman olduğu gibi Devlet Başkanı Vladimir Putin. Putin’in adı bir haftada istatistikleri toplanan dünya basınında 923 kez geçmiş. Haberde dünya basınında son bir haftada en çok adı geçen dünya liderleri sıralamasına da yer verilmiş. Bu listede Putin birinci, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikinci, ABD Başkanı Barack Obama üçüncü, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dördüncü sırada bulunuyor.

Negatif tutum devam ediyor

Rusya ile ilgili haber sayısında değerlendirmenin yapıldığı tarihlerden bir hafta öncesine göre %24,4’lük artış görülürken negatif haber oranında düşüş gözlemlenmiş. Ancak “Rusya Bugün” ajansı halen dünya basınında Rusya’ya yönelik negatif tutumun devam ettiğini, totaldeki agresiflik endeksinin ise 1,54’ten 1,6’ya yükseldiğini, enformasyon tehdidinin devam ettiğini kaydediyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: