Sivasspor kupayı zorlayacak!

Galeri çetesinden 10 milyon liralık vurgun

Ahmet Davutoğlu Yenikapı Aksaray metrosunun açılışını yaptı

Rıza Kocaoğlu: ‘İmirzalıoğlu ağabeyim sayılır’

Dünya Süt Günü’nü böyle kutladılar

Gündem 21 Mayıs 2015
326

Türkiye’nin geçen dünyaca ünlü sıcak hava balonculuğu merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balonları Dünya Süt Günü’nü için havalandı.

Süt ile ilgili toplumu bilinçlendirmek ve süt tüketimini teşvik etmek amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) aldığı kararla, her yıl 21 Mayıs günü, 1956 senesinden bu yana federasyona üye ülkelerde Dünya Süt Günü olarak kutlandığı biliniyor. Türkiye’de de 1991 senesinden bu yana 21 Mayıs Dünya Süt Günü ve 21-28 Mayıs tarihlerini kapsayan Süt Haftası’nda düzenlenen tesirliklerle coşkulu şekilde kutlanıyor. Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Süt Üreticileri Birliği her yıl beraber kutladıkları Dünya Süt Günü tesirliğini bu yıl geçen dünyanın dört bir tarafından Kapadokya Bölgesi’ne gelen ziyaretçilerin olmazsa olmaz faaliyetleri arasında yer alan sıcak hava balonlarına binen turistlere süt dağıtımı tesirliği yaparak kutlama kararı aldığı öğrenildi. Sabahın erken saatlerinde Nevşehir’in Göreme beldesine gelen Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz ile Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Turhan beraberlerindeki ekiplerle beraber önce balon turu öncesi kahvaltı yapan turistlere akabinde da balon kalkış alanında yaklaşık bir ton paketlenmiş süt dağıttı.

Kapadokya’daki sıcak hava balonları tesirlik kapsamında Türkçe ve İngilizce olarak ‘Süt her yaşta sağlıktır. 21 Mayıs Dünya Süt Günü’ yazılı pankartlarla kalktı. Kendilerine süt dağıtılan turistler teşekkür ederken, süt içme alışkanlıkları olduğunu ve sağlık için çok yararlı olan sütü âleme tavsiye ettiklerini dedi.

Süt dağıtımı akabinde izah yapan Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, 21 Mayıs’ın Birleşmiş Milletler kararı ile Dünya Süt Günü olarak kutlandığını belirterek, turizmin merkezi olan Kapadokya’da böyle bir tesirlik yaptıklarını dedi.

Sıcak hava balonlarında Birleşmiş Milletleri temsil eden her milletten insanın olduğunu kayıt eden Yılmaz, “Her sene farklı tesirlikler yapmaktayız. Bu sene de böyle bir tesirlik yaptık. Yaklaşık 1 tona yakın paketlenmiş süt dağıtıldı. Kendilerine süt dağıttığımız turistler böyle bir sürprizle karşılanmaktan mutlu olduklarını ilettiler. İçlerinde Endonezyalısı Hindistanlısı ve Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen turist var. Hepsi memnun oldular” dedi.

Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Turhan ise, geçen dünya geneline bakıldığında Türkiye’de süt tüketiminin yüzde 25 oranında daha az olduğunu kaydetti.

Türk insanının süt tüketme alışkanlığının olmadığını dile getiren Turhan, bu alışkınlığı kazandırmak için her sene türlü tesirlikler gerçekleştirdiklerini ifade eti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: