Pascal Nouma’dan Demba Ba ve Cami yorumu

Chicago Bulls son saniyede işi bitirdi

PMYO’da son dakika!

Bu Tarz Benim’de elenen belli oldu!

Domuz gribinde bilinmeyenler

Sağlık 29 Mart 2015
310

Panelde konuşan Dr. Suntur nezle, soğuk algınlığı, grip, kuş gribi ve domuz gribinin belirtilerinin benzeştiğini söyledi. Grip virüsünde yüksek ateşle seyreden vakaların ölümlere yol açabileceğini kaydeden Dr. Suntur şöyle konuştu: “Grip virüsü sürekli mutasyon değiştirerek karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz vakalarda bol bol sıvı tüketilmesi, dinlenilmesi, el hijyeninin sağlanması, hastalığa yakalanmış kişilerle temastan kaçınılması ve grip aşısı yapılması önleyici olabilmektedir” diye konuştu.

DEĞİŞİK EVRELER YAŞANMIŞTIR

Adana Tabip Odası’nda düzenlenen panelde konuşan Sungur, 1918 yılında ‘İspanyol Gribi’ adı verilen salgında milyonlarca kişinin ölmesiyle H1N1 virüsünün dikkat çektiğini belirterek şu açıklamaları yaptı: “1957 yılında Asya Gribi’nden yine milyonlarca kişi H2N2 virüsünden, 1968 yılında Hong Hong’da milyonlarca kişi H3N2 virüsünden ölmüştür. 21’nci yüzyılın pandemisi 2009 yılında H1N1 (domuz gribi) olarak değişik evreler yaşanmıştır. Türkiye’de 627, dünya genelinde 4 bin 572 ölüm vakası bildirilmişti. Domuz gribine yakalananlarda altta yatan herhangi bir hastalığa rastlanmadığı gibi, bu virüsten en çok genç erişkin yaş grubu etkilendi. Salgın olan grip virüsünün çok sayıda alt tipi bulunmaktadır.” dedi.

HERKES AŞI YAPTIRABİLİR

Açıklamalarına devam eden Sungur: ”A tipi, hem insanlara hem de domuz, ördek, fok, at gibi hayvanları; B tipi yalnızca insanları enfekte eder. Grip virüsünün özgül bir kliniği yoktur. Ateş, üşütme, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, şiddetli halsizlik, miyaleji gibi semptomlar, başlamadan bir gün öncesinden 10’ncu güne kadar hastalık bulaşıcıdır. İlk 2- 3 gün en bulaşıcı gündür. Sağlıklı iken yapılacak grip aşısı hastalığa yakalanmayı önler. Yumurta alerjisi olan, 6 aydan küçük bebekler, gebeliğin ilk üç ayında ve kronik hastalığı olanlar hariç herkes aşı yaptırabilir.” diye ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: