Adana’da mezuniyet töreni dönüşü kaza 1 ölü

Biri gümrükçüyü izliyor!

Kırgızistan yeni liderini seçti

Ayakta zor duran baba çocuğunu arıyor!

Dolardaki dalgalanma sürüyor!

Gündem 11 Kasım 2014
267

Küresel ekonomik gelişmeler ve artan jeopolitik risklerin etkisiyle sert dalgalanmalar yaşayan doların son günlerdeki hareketliliği ve gün içi dalgalanmaları piyasa profesyonellerinin bile başını döndürüyor. 

Öyle ki, 27 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında kelimenin tam anlamıyla zikzak çizen dolar, bu dönemde toplam 35.5 büyük hareket (bankacı terimi ile big figür- 1 kuruşluk hareket) yaptı.

Bu da toplamda yüzde 15.8’lik kur hareketi anlamına geliyor. Uzmanlar, dolardaki bu hareketliliği petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve Rus Rublesi’nde yaşanan gelişmelere bağlıyor.

Dün 1.5 kuruş dalgalandı

Petrol ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüş cari açık ve enflasyona olumlu yansıyacağı için dolar içeride düşüş kaydediyor. Buna karşın rublede yaşanan gelişmeler gelişmekte olan ülke risklerini artırınca dolar/TL de hızla yukarı tırmanıyor.

Bankacılar, kısa vadede Türkiye’nin Rusya ile aynı sepette olmasından dolayı olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Rusya Merkez Bankası açıklamaları ve ABD tarımdışı istihdam verisi nedeniyle cuma günü 2.28 liraya kadar fırlayan dolar, dün ilk seansta 2.24 liraya inerken öğleden sonra 2.2560 liraya kadar fırladı.

Putin’in enerjide büyük intikam planı

Avrupa ve ABD’nin sıkı yaptırımlar uyguladığı Rusya, yüzünü Doğu’ya, ekonomileri hızla canlanan Asya ülkelerine çevirdi. Rusya ile Çin, Sibirya’dan Çin’e doğalgaz arzı sağlanması konusunda mutabakat belgesi imzalarken, bu yıl doğalgaz satışı konusunda ikinci kez anlaşmaya varmış oldular.

Putin bu yolla Batılı devletlerin giderek büyüyen izolasyon politikası karşısında Çin ile yatırım bağlarını güçlendirmek istiyor. “Çin Ulusal Petrol Şirketi” ile “Gazprom”, 30 milyar metreküplük doğalgaz transferi gerçekleştirecek.

Mayıs ayında da 400 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu anlaşmalar Putin için siyasi ve mali destek anlamına geliyor. Birçok analist bunu Moskova’nın Avrupalı enerji müşterilerine olan bağımlılığından kurtulup Doğu Asya’ya yönelmeyi hedefleyen bir intikam planı olarak değerlendiriyor.

Ruble serbest dalgalanmada

Rusya Merkez Bankası, rublenin işlem gördüğü dalgalı koridor uygulamasını iptal ederek, rublenin serbest kur rejimi çerçevesinde işlem görmesine izin verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise merkez bankasının adımlarının rubleyi istikrarlı hale getireceğini belirtti.

Öte yandan merkez bankası açıkladığı 3 yıllık para politikası stratejisinde, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı uyguladıkları yaptırımların 2017 sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini de kaydetti.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Muğla’da korkutan yangın!

Muğla’da korkutan yangın!

20 Nisan 2015
261
Yaz rötar yaptı!

Yaz rötar yaptı!

24 Nisan 2015
258
25 yıldır  anamız ağladı

25 yıldır anamız ağladı

25 Kasım 2014
273
Domuz gribinde bilinmeyenler

Domuz gribinde bilinmeyenler

29 Mart 2015
282
Çeyrek altın ne kadar oldu?

Çeyrek altın ne kadar oldu?

21 Kasım 2014
295
Ahmet Dursun adaya veda etti

Ahmet Dursun adaya veda etti

18 Mart 2015
325
Yurdum İnsanından Kareler

Yurdum İnsanından Kareler

22 Kasım 2016
1.878

%d blogcu bunu beğendi: