Can Bonomo’dan şok açıklama! Eurovision’a bir daha…

Tuba Büyüküstün’e hayranlarından büyük sürpriz!

Demet Akalın yardım için kitap aldı

Fransa’da şüpheliler köşeye sıkıştırıldı!

Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Gündem 13 Nisan 2015
287

Amerikan doları 13 Mart’ta 2.6488 lira ile tüm zamanların rekor düzeyine çıktığı biliniyor. Dolar yeni rekor düzeyine çıktıktan sonra, 2.66 lira sınırında bir süre hareket etti. Küresel piyasalarda dolar karşısında gerileyen euro da 2.81 liranın üzerine çıktığı görüldü. Bugüne düşüşle başlayan Borsa İstanbul Endeksi de günü yüzde 0.86 kayıpla 81 bin 938 puanda kapattığı belirtildi.

İÇ PİYASA FİYATLARI ARTTI

Doların bu şekilde yükselmesi, küresel piyasalarda onsu 1,200 dolar düzeyinde bulunan altının iç piyasa fiyatlarını da yukarıya çekti. Ve Kapalıçarşı’da altının gramı 102 liranın üzerine çıktı. Böylece Doların, euro, Japon Yeni, Çin Yuanı, Kanada Doları, Avustralya Doları ve Meksika Pezosu’ndan oluşan başlıca altı para birimine karşı değerini gösteren endeksin 12 yılın zirvesine yakın seyretmesi, lirayı da baskı altına aldığı görüldü. 

YÜKSELİŞİN ANA NEDENİ

Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ilk faiz artışını bu yıl yaparak diğer gelişmiş ülkelerden faiz konusunda ayrışacağı beklentisi, doların geniş bantta değer kazanmasının ana nedeni olarak gösterildi. Fed’in, dünyanın en büyük 10 merkez bankası arasında gelecek 12 ay içinde faiz artırması beklenen tek merkez bankası olması nedeniyle, doların bu gücünü daha uzun süre koruması öngörülüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Boğaziçi Film Festivali

Boğaziçi Film Festivali

2 Aralık 2014
342
Tesadüfün böylesi!

Tesadüfün böylesi!

9 Ocak 2015
359
Erdoğan esnafla kucaklaştı

Erdoğan esnafla kucaklaştı

21 Nisan 2015
259
Ve kaptan ağlayarak bıraktı

Ve kaptan ağlayarak bıraktı

8 Aralık 2014
252

%d blogcu bunu beğendi: