Şişli Belediyesi borç batağında

9 yaşındaki Enes kardeşine hayat verecek

Milli takım kadrosunda şok değişiklik

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü: “Görevimin başındayım!”

Dolar arttı tarımda maliyetler yükseldi

Gündem 9 Mart 2015
283

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin dolardaki yükselişin tarımda maliyetleri arttırdığını söyleyerek “Tarım maliyetinde girdilere bakacak olursak; gübrenin ham maddesi ithal ediliyor, tohum kullanımında dışa bağımlıyız, ilaçta ve yakıtta dışa bağımlıyız. Elektrik dışında tarımın ham maddesi dışarıdan sağlanıyor. Bu da maliyetleri artırıyor. Türkiye’de girdilerin yüzde 80-85’in ithal” diye konuştu.

YAPISAL SORUNLAR NEDENİYLE OLUYOR

Üretim maliyetlerinin artışında dolar dışında da nedenler olduğuna söyleyen İbrahim Yetkin, “Tüketici ve üretici fiyatları arasındaki büyük fark, arz-talep dengesizliğinden kaynaklanıyor. Gıda fiyatlarında normal koşullarda artış yapısal sorunlar nedeniyle oluyor. Üretici fiyatları yüzde 6 artıyor, ama raf fiyatlarına yansıması iki katını biluyuor” dedi ve ekledi: “Gıdanın enflasyona etkisi 2.45 puan civarında. Bu maliyet artışından kaynaklı artış. Aracıların ve tefecilerin kazandığı bir fiyat var ortada. Dünyadaki gıda fiyatları azalıyor, bizde artıyor. Bu garip bir durum. Bu arz talep dengesi düzgün kurulamadığı için, piyasayı düzenleyici bir sistemin olmadığı için oluyor. Düzenleyici bir sistem tarafından fiyatların yükseldiğinde belli bir fiyata tekrar oturtulması gerekiyor ama bu yapılmıyor bizde.” dedi.

TERK EDİLMİŞ DURUMDA

İbrahim Yetkin, Birleşmiş Mİlletler Gıda ve Tarım Örgütü, geçen hafta, dünya genelinde gıda fiyatlarının, Şubat ayındaki düşüş ile birlikte son 55 aylık dönemin en düşük düzeyine gerilediğini açıkladığını bildirdi. FAO Gıda Fiyatları Endeksi, Şubat ayında yüzde 1.0 düşüşle 179.4 puana geriledi. Böylece, endeksteki yıllık düşüş de yüzde 14.0’ü buldu. Yetkin, ette ve sütte fiyatlar artarken birinin piyasa girmesi ya da mal sürmesi gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Fındıkta mesela bir kurumun olması lazım. Tarım, piyasa ekonomisine terk edilmiş durumda. Birden çıkıyor fiyatlar ama bu birden düşer anlamına gelmez. Bunun tekrar eski haline dönmesi 5-6 ay kadar sürer. Dolar kurundaki artıştan en fazla mağdur olacak kesim üreticiler olacak. Üreticilerin maliyeti artacak, kârlılığı düşecek. Bu bozulma birden giderilemeyecek. Bu ciddi bir şekilde fiyat artışlarını da getirecek. Türkiye’de fiyatların düşmesi zordur. Bununla yaşamayı öğreneceğiz gibi geliyor bana.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Prandelli’nin fişi çekildi

Prandelli’nin fişi çekildi

26 Kasım 2014
306
Araç alev topuna döndü

Araç alev topuna döndü

17 Nisan 2015
320
Borsada yükseliş hakim

Borsada yükseliş hakim

24 Nisan 2015
346
Sürpriz Gaziantep Yolcusu

Sürpriz Gaziantep Yolcusu

6 Aralık 2014
259
THY yolcuları zor durumda!

THY yolcuları zor durumda!

25 Nisan 2015
339
Mısırda saldırı

Mısırda saldırı

4 Aralık 2015
533

%d blogcu bunu beğendi: