Galatasaray’da transfer operasyonu

Simay bebek yardım bekliyor

Zabıta tedbiri elden bırakmıyor

CHP’de istifa depremi !

Doğalgaza rakip çıktı!

Teknoloji 3 Şubat 2015
330

Sivas’ta yaşayan, ilkokul üçüncü sınıftan sonra eğitimine devam etmeyen ve çocuk yaşta oto elektrik-elektroniğe merak saran Zafer, çevresinde “Mucit Yusuf” olarak biliniyor. Yurt dışında iş makinelerinin tamiri konusunda uzun yıllar çalışan ve daha sonra kalorifer sistemleri üzerine yoğunlaşan 3 çocuk babası Zafer, 11 bin 700 liraya mal ettiği, antifriz basıncıyla çalışan “profesyonel kat kaloriferi” sayesinde evini tasarruflu şekilde ısıtıyor. 

110 TL İLE TÜM YIL ISINMA İMKANI

Bu makineyle 5 yıldır hem evinin ısınmasını sağlayan Yusuf Zafer, yaptığı açıklamada, yıllar önce kalorifer sisteminin nasıl çalıştığını merak ettiğini ve bu konunun aklına hep takıldığını söyledi. Bunun üzerine bir sistem geliştirmek için çalışmaya başladığını anlatan Zafer, 2009 yılında “profesyonel kat kaloriferi” ürettiğini dile getirdi.

NASIL UYGULANIYOR

 
Makinenin çalışma sistemi hakkında bilgi veren Zafer, “Sistem ilk olarak aküyle çalışıyor. Daha sonra 7 dakika ısınan antifrizden elde edilen basınç, makinedeki çarkı döndürüyor ve 24 volt elektrik üretiliyor. Bu sırada akü devreden çıkıyor. Trafoya aktarılan 24 volt elektriği, makinedeki kart sayesinde 220-380 volta yükseltiyoruz. Elde ettiğimiz elektrikle sistemi çalıştırıyoruz. 5 yıldır kullanıyorum, bir arıza vermedi” dedi. Sistemin çok masraflı olmadığını sadece 15 günde bir antifriz eklediğini aktaran Zafer, makinedeki 100 litrelik su deposu sayesinde evini ısıtıp, sıcak su ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi. 

8 KİLOVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİYOR

Makineyle 8 kilovat saat elektrik ürettiğini anlatan Zafer, bu elektriğin 6 kilovatının sistemin çalışmasına gittiğini, geri kalan kısmıyla da evinin ihtiyacını karşıladığını belirtti.Yusuf Zafer, ebatları büyük olan makineyi evinin antresine kurduğunu belirterek, “Antifrizle çalışan makineye yılda 2 teneke antifriz alıyorum. 2 teneke antifriz için ödediğim 110 lirayla evimin 1 yıl boyunca ısınmasını, elektriğini ve sıcak suyunu karşılıyorum. Evim 110 metrekare. 4 oda, mutfak ve banyo komple ısınıyor. Bütün odalarda petek var. 24 saat sıcak su var”  açıklamalarında bulundu.

Sistemin istenildiği zaman devre dışı bırakılabildiğini ve şebeke elektriğine geçiş yapılabildiğini dile getiren Zafer, makinenin içerisindeki termostat sayesinde hava sıcaklığına göre evin sıcaklığının otomatik ayarlandığını kaydetti.

30 BİN LİRA DESTEK

 
 
Yusuf Zafer, makinenin patentini 2009 yılında aldığını ifade ederek, “Bu icadı yaptığım için yaklaşık 30 bin lira verdiler” ifadesini kullandı. Makinenin seri üretimi için girişimcilerden destek beklediğini dile getiren Zafer, ürettiği cihazda sıkışma, patlama veya zehirlenme gibi risklerin bulunmadığını söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: