Rosetta büyük göreve hazır

Burs miktarında artış!

AK Parti milletvekili aday adayları’nın illere göre tam listesi 2015

Galaxy Note 5 şifreleri belli oluyor!

Diyaliz hastası annesine böbrek verdi

Sağlık 9 Mayıs 2015
345

Bursa’da tornacılık yapan 46 yaşındaki Selçuk Demir, 2 yıldır diyalize bağlı yaşayan 68 yaşındaki annesi Sabriye Demir’e böbreğini bağışladı. Oğlunun böbreğiyle Anneler Günü’nde “yeni bir hayata merhaba” diyen Sabriye Demir, “Nakil akabinde oğlum açısından hiç bir sıkıntı olmadığını görünce ben daha da iyileştim. Anneler Günü’nde en anlamlı armağanı aldım” diye duygularını dile getirdi.

Samsunlu olan 68 yaşındaki Sabriye Demir 40 yıldır Bursa’da yaşadığını ifade ederek, iki yıldır diyalize bağlanmak zorunda kaldığını ifade etti. Yorgunluk ve halsizliğin hiç rahat vermediği Demir, diyalizin yol açtığı sıkıntıların üstüne bir de felç geçirince dertleri oldukça arttı. Önceleri ilaç ve diyaliz tedavisi gören Demir, “Doktorlar kadavra sırasına girecek kadar bile zamanın olmadığını dediler. Bunun üstüne oğlum böbreğini vermek istedi. Başta mutlak reddettim. Ona zarar gelmesinden korktum. Lakin oğlum ve gelinim ısrar edince kabul ettim” diye konuştu.

Organ Nakli Merkezi Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Profesör Doktor Bülent Oktay ve ekibinin başarıyla gerçekleştirdiği nakil ile yeniden hayat bulan Sabriye Demir’in nakil akabinde yüzü gülmeye başladı. Oğlunun Anneler Günü’nde en anlamlı armağanı verdiğini kayıt eden Sabriye Demir, “Oğlum yeni bir hayat verdi. Yeni doğmuş gibiyim. Nakli gerçekleştiren ekip de artık ailenin üyesi oldu” diye duygularını ifade etti.

Bursa’da özel bir fabrikada tornacı olarak görev yapan 46 yaşındaki Selçuk Demir, “Annemin pozisyonu hepimizi üzüyordu. Annem istemiyordu. Lakin eşimin de devreye girmesiyle annemi ikna ettik. Diyaliz süreci onu hem fiziksel hem psikolojik olarak çok tesirliyordu. Bir gün öncesinden diyalize gidecek olmanın sıkıntısını yaşamaya başlıyordu. Babam da annemi bırakıp hiçbir yere gidemiyordu. Bundan akabinde geçecek ömrümüzü beraber geçirelim istedim. Bir çözüm yolu bulmak için internete girip Doktor Salih Gülten’e ulaştım. Kendisi ile görüştük ve beni detaylı şekilde bilgilendirdi. Annemin kadavrayı bekleyecek kadar zamanı bile kalmadığından hiç tereddüt etmeden bir böbreğimi vermeye ve annemi yaşatmaya karar verdim. Annemi ikna etmek hiç de basit olmadı ama Profesör Doktor Bülent Oktay ve ekibinin gerçekleştirdiği olumlu nakille annemin yeniden sağlığına kavuşmasından oldukça mutluyum” diye konuştu.

Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Profesör Doktor Bülent Oktay, Türkiye’de organ bağışının yeterli olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını, kadavradan organ bağışı hususunda duyarlılığın artırılması için toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü söyledi ve şöyle devam etti: “Hiçbirimiz bu benim başıma gelmez diye düşünmemeliyiz. Öncelikle hastalanmamak için beslenmemize, uykumuza özen göstermeli, hareket etmeli ve yeterli miktarda su içmeliyiz. Sağlığı korumak kendimize yapacağımız en önemli yatırımdır” dedi. Dr. Salih Gülten de hastanelerinde birbir çok böbrek nakli yaptıklarını ve bunun mutluluğunu ekip olarak yaşadıklarını belirterek, “Keşke daha çok insanımızın yüzünü güldürebilsek. Hastalarımızın ve yakınlarının yaşadığı heyecanın aynısını biz de yaşıyoruz. Onların kaderinin bir nakille nasıl değiştiğine tanık oluyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Aşırı hız can aldı

Aşırı hız can aldı

23 Mart 2015
348
Ocakta geldi, ocakta gidiyor

Ocakta geldi, ocakta gidiyor

12 Kasım 2014
223
Türkiye 3. sırada!

Türkiye 3. sırada!

5 Şubat 2015
267

%d blogcu bunu beğendi: