Apple AIDS’li hastalara destek olacak

Site hacklendi Beşiktaş taraftarı 500 bileti kaptı

Davutoğlu: ‘Bahar güneşini kimse engelleyemeyecektir’

Kar topu Gazeteci Nuh Köklü’nün ölüm sebebi oldu!

Dışişleri Bakanlığı Fransa’ya ateş püskürdü

Gündem 25 Nisan 2015
292

Dışişleri Bakanlığı, 1915 vukaatlarına ilişkin Fransız önderlerin yaptığı izahlara sert çıktı. Yapılan izahda “Fransa maalesef bir kere daha ayrımcı yaklaşımını sürdürmeyi tercih etmiştir. Fransa’nın bu haksız ve tarafgir tutumu Türkiye tarafından reddedilmekte ve kınanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri’nden konu ile ilgili yapılan izah şu şekilde: “Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, uzun süre öncesinden ilan ettiği üzere, 24 Nisan 2015 tarihinde Erivan’da düzenlenen ve müddea edildiği gibi geçmişte yaşanan kayıpların anılmasından çok, Türk kimliğine, tarihine ve toplumuna yönelik iftiraların dillendirildiği bir tören şeklinde cereyan eden tesirliklere iştirak ederek, Ermeni anlatısına verdiği desteğini tekrarlamıştır. Benzer şekilde, Fransa Başbakanı Valls Paris’te, tarihten barış ve dostluk değil, husumet çıkarma üstüne kurulu bir tesirliğe katılarak tarihsel gerçekleri çarpıtan ve hukuku tahrif eden ifadeler kullanmıştır.

“FRANSA’NIN TARAFGİR TUTUMU TÜRKİYE TARAFINDAN KINANMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Hollande’dan, söz konusu törenler esnasında, Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü sürecinde hangi dine ve etnik kökene mensup olursa olsun, tüm Osmanlı yurttaşlarının büyük acılar yaşadıklarını teslim etmesi beklenirdi. Farklı dinlerin mensuplarının acıları arasında ayrım yapmayan böyle bir yaklaşım, kuşkusuz, Fransa’daki 600 bin Türk tarafından da, olumlu ve kucaklayıcı bir davranış olarak görülürdü. Lakin, Fransa maalesef bir kere daha ayrımcı yaklaşımını sürdürmeyi tercih etmiştir. Fransa’nın bu haksız ve tarafgir tutumu Türkiye tarafından reddedilmekte ve kınanmaktadır.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: