Suriye’de iç savaş

Usulsüz dinleme operasyonunda 11 polis serbest bırakıldı

Whatsapp’a yeni güncelleme geldi

İETT nostaljik otobüsleri piyasaya sürecek

Diriliş Ertuğrul 10 Aralık’ta TRT 1 ekranlarında

Genel 2 Aralık 2014
352

Çekimlerin yapıldığı Beykoz Kundura Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, projeye yaklaşık 10 ay önce başladıklarını söyledi.

Bozdağ, “Yola çıkarken bir sorumuz vardı tarihe. 1071’de Anadolu’ya Türkler geliyor, ardından 1096’da Haçlı seferleri başlıyor ve 1243 Kösedağ savaşıyla da Moğollar Anadolu’da bir hakimiyet mücadelesine başlıyor. Bu 3 emperyal kuvvetin Anadolu’da vermiş olduğu hakimiyet mücadelesinde neden Haçlılar ve Moğollar değil de Türkler galip geliyor ve dünyaya tarihin en ihtişamlı medeniyetlerinden biri olan Osmanlı medeniyetini armağan ettik?” dedi.

Ertuğrul Gazi’nin, bu hikayenin başlangıç noktasını oluşturduğunu aktaran Bozdağ, “Tarihin seyrini değiştiren bir avuç kahraman adamın hikayesini izleyicilerle buluşturmaya karar verdik” diye konuştu.
Dizi için yaklaşık 40 bin metrekarelik plato kurulduğunu vurgulayan Bozdağ, çekimlerde kullanılmak üzere 45 çadır yapıldığını kaydetti. Sadece Süleyman Şah’ın çadırının 600 metrekare olduğunu, 6 bin metrekarelik kapalı alanda Halep Sarayı’nın inşa edildiğini anlatan Bozdağ, 5 bin metrekarelik kapalı alanda da tapınakçılar için bir alan oluşturulduğunu söyledi.

Dizi çekimleri için Riva’da da bir oba kurduklarını dile getiren Bozdağ, “Bu dizi için bine yakın kostüm dikildi, 60 kişilik dekor ve sanat ekibi 4 ay gibi uzun bir müddet gece gündüz çalıştı. 4 bin metrekare kumaş kullanıldı. Bu proje için atlarımız özel seçildi ve 3 ay boyunca ana karakterler ve figürasyon ekibi bizzat proje için çalıştı. Dizide ceylanından tutun diğer hayvanlara kadar aşağı yukarı da 70-80 tane de hayvan kastı yer aldı. İnşallah izleyici diziyi beğenir” dedi.

Dizinin yönetmeni Metin Günay da bunun şimdiye kadar yapılmış en zor projelerden birisi olduğunu belirterek, “Seyircimiz bu zorluğu görerek mutlaka hakkını verecektir. Çünkü samimi bir iş, inanılarak yapılan bir iş. Farklı bir iş, inşallah nasibi de bol olur” diye konuştu.

“AT BİNMEKTEN, KILIÇ KUŞANMAYA BİRÇOK EĞİTİM ALDIK”

Dizide Ertuğrul Gazi’yi canlandıran oyuncu Engin Altan Düzyatan da tarihi bir şahsiyeti oynamaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Çok önemli bir rol oynuyorum ve Türk tarihine imza atmış bir şahsiyeti canlandırmaktan çok heyecan duyuyorum” diye konuştu.

Projede yaklaşık 4 aydır yer aldığını aktaran Düzyatan, “Çok değerli ekiplerle çalıştık. At binmekten, kılıç kuşanmaktan, kıyafetlerimizi giymeye, oturup kalkmaya ve nasıl yemek yiyeceğimize kadar birçok farklı eğitim aldık bu süre içerisinde” dedi.

Düzyatan, dizinin zor şartlarda çekildiğini belirterek, “Biz bir savaş sahnesi çekerken 3-4 saat civarında uğraşıyoruz ve bir gün sonra ayağa kalkacak halimiz olmuyor. Ertuğrul Gazi nasıl savaşmış da bu ülkeyi kurmuş gerçekten düşünmek ve anlamak bizim için biraz daha kolaylaştı” değerlendirmesinde bulundu.
Yapımını Tekden Film’in üstlendiği “Diriliş Ertuğrul” dizisinin yapımcılığını ve proje tasarımını Mehmet Bozdağ, yönetmenliğini ise Metin Günay yapıyor.

Dizide Ertuğrul Gazi’yi, oyuncu Engin Altan Düzyatan, Gündoğdu’yu Kaan Taşaner, Sülaymen Şah’ı Serdar Gökhan, Hayme Ana’yı Hülya Darcan ve Selcan Hatun’u da Didem Balçın canlandırıyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Üniversiteliler dikkat!

Üniversiteliler dikkat!

9 Şubat 2015
346
Kuran Kursu yerle bir oldu!

Kuran Kursu yerle bir oldu!

11 Şubat 2015
398
Google ‘a büyük rakip!

Google ‘a büyük rakip!

7 Şubat 2015
412
Elveda Windows 7

Elveda Windows 7

12 Ocak 2015
417

%d blogcu bunu beğendi: