Nepal’de son durum

Uzayda 169 günlük ittifak

Bize bunları yediriyorlar!

Beni Affet dizisinin yeni bölümünde şok olaylar!

Dikkat! Facebook şifreniz çalınmış olabilir!

Teknoloji 2 Aralık 2014
333

Amerika’da faaliyet gösteren Trustwave siber güvenlik şirketi, Facebook kullanıcılarına ait yaklaşık 2 milyon şifrenin hacker’ların eline geçtiğini duyurdu ve kullanıcılara önemli uyarılarda bulundu. Çalınan şifrelerden 1.58 milyonunun  giriş ismi ve şifresi, 320 bin tanesinin de e-mail şifresi olduğu açıklandı. CNN’nin verdiği bilgiye göre ise 21 Ekim’de başlayan ve devam ettiğinden şüphelenilen saldırıda en çok şifresi çalınan şirketin Facebook olduğu bildirilirken saldırıların devam ettiği ifade edildi.

CNN’e açıklama yapan Trustwave analisti John Miller, ‘hacker’ların finansal işlemleri etkileyecek hesaplara ulaşmış olabileceğini ve daha denetimden geçirmedikleri sunucular bulunduğunu’ belirtirken, saldırıların üst düzeyde olduğunu sözlerine ekledi. 

 

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLA TUZAĞA DÜŞÜRDÜLER

Trustwave, şifreleri çalınan internet kullanıcılarının çoğunun Hollanda’da yaşadığını, bu ülkeyi Tayland, Almanya, Singapur, Endonezya, Türkiye ve ABD’nin izlediğini belirtti.

Siber güvenlik şirketi, hacker saldırısından etkilenen ülke sayısının 100’den fazla olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, şifreleri çalınan birçok kullanıcının sürekli yapılmaması gerektiği üzerinde ısrar edilen hatayı yaptığını ve 123456, 123456789, 1234 ve 12345 gibi şifreleri kullandıklarını ifade etti.

CNN, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara yüklenmesi sayesinde şifre hırsızlığının yapıldığını ve şifrelerin Hollanda’daki bir sunucuda toplandığını belirtti.

Trustwave’in söz konusu sunucuyu 24 Kasım’da tespit ettiği ve 100 bin web sitesine ait çalıntı şifreye rastladığı duyuruldu.

 

FACEBOOK ŞİFRESİNİN ELE GEÇİRİLMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

 

Telefonunuzu mutlaka şifreleyin

Bu mudur? Demeyin. Akıllı telefon kullanıcılarının % 30’u telefonlarına güvenlik parolası eklemeyi dahi zahmetli buluyor. Unutmayın ki, telefonunuza hiç engelsiz ulaşaılabilir olması, tüm özel bilgilerinizin de açık olması anlamına geliyor.

E-posta ve Facebook hesaplarınız için farklı şifreler kullanın

Evet, biliyorum, o kadar çok şifre kullanıyoruz ki, artık çoğunu hatırlama zahmetinden kurtulmak için tek tip şifreleri tercih etme noktasına geldik. Ama ilk maddede de hatırlattığım gibi sosyal medya hesabınız sizin aynı zaman özel yaşamınız. O halde tek bir şifreyle tüm hesaplarınıza ulaşılabilir olması hepimiz için istenebilecek son şey. O halde, güçlü ve unutmayacağımız birer farklı şifreyi farklı hesaplar için kullanmakta fayda var.

Giriş bilgisi uyarılarını açık olarak ayarlayın

Facebook’un güvenlik ayarları arasında, hesabınıza her giriş yaptığınızda sizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir sekme var. Bunu mutlaka, kolay ulaştığınız ve daimi şekilde kontrol ettiğiniz bir e-mail hesabına yönlendirmeyi unutmayın.

İnternette güvenli browsing yaptığınıza emin olun

Facebook 2011 yılından itibaren güvenli browsing özelliğine sahip. HTTP Secure (HTTPS) bağlantısı olmadan yapacağınız her ücretsiz wi-fi kullanımınızda (Starbuckslar veya herhangi bir cafe) her tık, güvenliğinizi riske atacağınız bir adım olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler teferrut gibi gözükse de aslında dijital yaşamın uyulması gereken ilk kuralarından. Unutmayın ki hukuk normları henüz sizi korumak için yeterli değil.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: