Zerrin Güneş’ten mesaj var!

Yeni bir Çernobil felaketi mi geliyor?

Ahmet Davutoğlu’dan Almanya’da kalan Türkler için müjdeli haber

Gonca Vuslateri: “Beyaz ile arkadaştan öteyiz”

Dejavunun tersi Jamais Vu’nun anlamı nedir ?

Gündem 18 Mart 2015
7.400

Bildiğiniz gibi insan beyni çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Dejavu ve Jamais vu bu karmaşıklığın içinde tetiklenen belli başlı rahatsızlıklardır diyebiliriz. Dejavu neydi anlık yaşanan bir olayın daha önce yaşanmışlık hissi vermesiydi. Öyle ki insan böyle bir durumda kendini bazen olayı daha önce yaşadığına, rüyasında gördüğüne hatta kahin olup geleceği görebildiğine inandırabiliyor. Zaman zaman böyle kişilere rastlamışızdır.

JAMAİS VU NEDİR ?

Jamais vu dejavunun tam tersi bir rahatsızlıktır. Kelime Fransızca kökenlidir ve “Hiç görmedim” anlamına gelir. Yaşanan bir durum ve olayın kişiye tamamen yabancı gelmesi, sanki hiç o durum yaşanmamış gibi hissetmesidir. Genellikle amnezinin ( hafıza kaybı ) çeşitli evre ve tipleri ile epileptik durumlarda ortaya çıktığı gözlenmiştir. Genellikle yaşlı kişilerde görülen bu rahatsızlık ara sıra oluyor ise çok abartmamak lazım. Ancak ilerleyen yaşlarda oluyor ve hayatınızı önemli anlamda etkiliyor ise tedavi arayışına girmeniz de fayda var.

JAMAİS VU ÖRNEKLERİ

  • Yakın aile bireylerinin kişiye yabancı gelmesi
  • Aynaya baktığında kendi suretinin kişiye yabancı gelmesi
  • Kendi isminin kişiye yabancı gelmesi
  • Yaşanmış anı ve olayların tazelenmesi sırasında o olay ve anının kişiye yabancı gelmesi
  • Yakın çevredeki akraba, arkadaş ve komşuların kişiye yabancı gelmesi gibi

Dejavu ve Jamais vu sanıldığının aksine çok korkulacak durumlar değildirler. Ancak bu tür zihinsel durumları sürekli yaşıyorsanız. Uzman bir hekime görünmeniz de fayda vardır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: