iOS 8.3 isyan ettirdi!

Bursaspor’un yabancıları canavar gibi

Galatasaray’lı taraftarlar coştu

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor

Davutoğlu:’Amacımız ülkemizden beyin göçünü engellemek’

Gündem 28 Ocak 2015
358

Davutoğlu, “Bu programla başta yurtdışındaki vatandaşlarımız olmak üzere yerli ve yabancı nitelikli insan gücü için ülkemizi cazibe merkezi haline getireceğiz. Üniversite, sanayi, kamu ve araştırma merkezi arasındaki işbirliğini geliştireceğiz. Temel amacımız ülkemizden beyin göçünü engellemek ve ülkemizi başka ülkelerin beyinlerini cezbeden bir ülke haline getirmek. Bu çerçevede de 45 adet eylem var” dedi.

KART SİSTEMİ
‘Turkuaz Kart’ sistemi ile ilgili olarak Davutoğlu, “Nitelikli insan gücü için çalışma izni sürecini hızlandıracak ve bu amaçla özel bir ‘Turkuaz Kart’ sistemi geliştireceğiz. Turkuaz Kart sistemi ile özellikle gelmelerini arzu ettiğimiz kişiler için bir ara alan oluşturacağız, Türkiye’de rahat kalacaklar, ikamet edecekler, vatandaş olmadan belli haklardan istifade ederek, böylece en kaliteli insan unsurunun Türkiye’ye gelişini temin edeceğiz” diye konuştu.

BAKIM HİZMETLERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ
Davutoğlu, “Diyabetin erken dönemde teşhis edilme oranını arttıracağız ve diyabetli bireylere yönelik bakım hizmetlerini geliştireceğiz. Tütün ve alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşların hizmete erişimlerini kolaylaştıracağız” diye konuştu.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI MODELİ

Davutoğlu, “Kentsel dönüşüm alanlarında hakların devredilmesine imkan sağlayacak şekilde gayrimenkul sertifikası modeli geliştireceğiz. Bu da devrim mahiyetinde bir adım. Bu yolla imar değişikliği esnasında değer kaybına uğrayan bir yerden veya kamulaştırmalarda başka bir alana, bu gayrimenkul değerin menkul değer haline dönüştürülerek aktarılması ve disipline edilmesi” dedi.

ARGE MEKANİZMALARI OLUŞTURACAĞIZ

Davutoğlu, “Yenilikçi ve çevreye duyarlı ürün ve çözümlerin uluslararası standartlarda yerli üretimini sağlamak için AR-GE ve yatırım destek mekanizmaları oluşturacağız. Piyasaya arz edilen uygunsuz ya da güvensiz ithal yapı malzemelerinin kullanılmasını engelleyeceğiz” diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ DOĞRU KARAR

Davutoğlu toplantının ardından basın mensunlarının sorularını yanıtladı. Davutoğlu: “Önümüzdeki günlerde, haftalarda yapılacak toplantılarla faiz oranlarının daha aşağı inme, daha aşağı bir trende doğru yönelmesi beklentisi hepimiz için söz konusudur. Bu yönde bir eğilim ve bu yönde bir karar alınacağı düşüncesindeyim ama Merkez Bankası kendi çalışma sistemini bu anlamda uygulayacak. Son faiz indirim kararı doğru bir karardır, Sayın Başçı’nın dün yaptığı açıklama doğru yönde atılan bir adımdır” dedi

KONUT ALIMINDA DEVLET DESTEĞİ

Konut alımında peşinat hesabına yüzde 15 devlet desteği ile ilgili Davutoğlu, “Birisi derse ki ben 5 yıl için yatırdım ama 4. yılda, 3. yılda evi almak istiyorum. 4 ve 3. yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak. 5 yıl için yüzde 15 ise, diyelim ki 4 yıl için yüzde 12, 3 yıl için yüzde 10 gibi kademelendirilmiş bir şekilde düzenleme getireceğiz” diye konuştu.

ARAYIŞ İÇİNDEYİZ

Davutoğlu, “İşçi ve işverenlerin karşılıklı çıkarların çatıştığı bir alan olmaktan kıdem tazminatını çıkarıp, işverenlerimizin yükünü hafifleten ama işçilerimizin de en yaygın şekilde bundan istifade etmesini ve bir anlamda gelecek garantisi gibi gördükleri hususlarda bu imkandan istifade etmelerini devam ettirecek arayış içindeyiz” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Kasaplar dertlerini anlattı

Kasaplar dertlerini anlattı

13 Şubat 2015
375
Çin’de namaz kılmak yasak

Çin’de namaz kılmak yasak

27 Aralık 2014
309
Dj Mark Knight Alanya’da

Dj Mark Knight Alanya’da

2 Mayıs 2015
302
NATO: Rusya Ukrayna’ya girdi

NATO: Rusya Ukrayna’ya girdi

12 Kasım 2014
323
Çocuklara tablet vermeyin!

Çocuklara tablet vermeyin!

4 Şubat 2015
308

%d blogcu bunu beğendi: