Ak Saray’da Filistin’e görülmemiş karşılama töreni!

Irak’ta yine kan döküldü

Özge Özpirinçci’de büyük değişim

Selahattin Demirtaş’tan Ermenilere dua

Davutoğlu: ‘Askerlerimiz orayı kontrol altına almışlardır’

Gündem 22 Şubat 2015
290

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’de iç çatışmaların çıkması, savaşın yaygınlaşması ile birlikte birçok kez Türkiye’nin bu toprağın korunması için önlemler aldığı, oradaki Türk Silahlı Kuvvetleri sayısının arttırıldığını söyledi.

SURİYE’YE TÜRK BAYRAĞI DİKİLDİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

HER TÜRLÜ ÇALIŞMA YAPILDI

Başbakan Davutoğlu, Saygı Karakolu’nda asker sayısının son olarak 38’e kadar çıkarıldığını anlatırken şöyle dedi:”Yakından takip ile her türlü çalışma yapılmış. Son dönemde özellikle bölgede çatışmaların artması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gördüğü askeri zaruretler neticesinde hükümetimiz tarafından bir direktif ile gerekli tedbirlerin alınması direktifi verilmiştir. Burada Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarının korunması, manevi mekan olarak bu mekanın kutsiyetini ve manevi emanetlerin korunmasını ve silahlı kuvvetlerimizin güvenliklerini de teminat altına alınması prensipleri etrafında her türlü tedbirin alınması yönünde geçtiğimiz ay içinde silahlı kuvvetlerimize direktif verilmiştir. Bu direktif sonrasında sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve onaylarından geçtikten sonra bu hafta yani geçtiğimiz hafta içinde nihai aşamaya gelmiş. Zamanlaması son ana kadar gizli tutulan bir operasyon.”

EŞ ZAMANLI 2 OPERASYON BAŞLATILDI

Davutoğlu, Suriye topraklarındaki operasyonun dün saat 21.00’de başlatıldığını belirtirken şöyle dedi:”Eş zamanlı olarak iki operasyon birlikte başlatılmıştır. Birincisi Murşit Pınar’dan birliklerimiz Suriye’ye girmiştir. 09.02’de bir başka birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek yakında bir mekanda Suriye toprakları içinde Süleyman Şah’ın yeni kutsal mekanının tanzimi ve nakli korun gerçekleştirmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış ve bayrağımızı saat 09.02 itibari ile Suriye içindeki bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır.”

NAKLİ KUBUR İÇİN DİNİ TÖREN YAPILMIŞTIR

Genelkurmay karargahından yürütülen operasyon hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu : “Şu ana kadar da gerek ben, gerek Genelkurmay Başkanımız, Milli Savunma Bakamız, kuvvet komutanlarımız ve operasyona katılan bütün subaylarımız bu çalışmayı aralıksız takip etmişlerdir. Bu çerçevede 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personel ile Suriye’ye girilmiştir. Saat 00.30’da birliklerimiz Süleyman Şah Saygı Karakolu’na ulaşmışlardır. Nakli kubur için dini tören yapılmıştır. Manevi değer taşıyan tüm unsurlar alınmıştır. 04.45’te son askerimizi buradan ayrılmıştır. Bayrağımız yeni yere dikilmek üzere buradan alınmıştır.” Başbakan Ahmet Davutoğlu, herhangi bir istismara yol açmamak için bu bölgede kalan yapılarınr kullanılamaz hale getirildiğini vurgulayarak, “Saat 04.45 itibari ile son askerimizin de çekilmesi ile geri dönüş başlamış. 06.03 civarında ilk askeri birliklerimizi ülkemize giriş yapmışlardır. Bütün birliklerimiz salimen ülkemize dönmüşlerdir. Maalesef tek bir kaybımız olmuştur. O da çatışma sonucu değil. Harekat başladığı sırada bir askerimizi kaza nedeniyle şahadet şerbetini içmiştir” diye konuştu.

ASKERLERİMİZ KONTROL ALTINA ALMIŞTIR

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçici olarak bu emanetler muhafaza edilecek. İnşallah kontrol altına aldığımız Eşme Suriye Eşmesi tarafındaki bölgede şu anda orada bayrağımız dalgalanmaktadır. Askerlerimiz orayı kontrol altına almışlardır. Bu mekan üçüncü kez yer değiştirmiş. Yine Suriye sınırları içinde kalmıştır. Bu da geçici bir nakildir. Suriye’de şartlar düzeltildiğinde ümit ederiz ki asıl yerine nakli kubur yapılabilir. Dinen manen ve milli olarak yapılması gereken her şey hiçbir eksik bırakılmadan yapılmıştır. Son derece başarılı bir operasyon bu saat itibariyle başarılmıştır. Ben bütün birliklerimize bütün milletim bütün tarihimiz adına bütün ecdadımızın adına teşekkürü bir borç biliyorum. Uyku görmeden bu çalışmalar yürütüldü. Son derece başarılıdır.” 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: