Miray Daner bakın nasıl yakalandı!

Bu uçak güneş enerjisiyle dünyayı turlayacak

İran’da 2 kişi idamdan son anda kurtuldu!

Erdoğan ve Obama birlikte cami açacak!

Cumhuriyetin Divası Müzeyyen Senar hayatını kaybetti

Gündem 8 Şubat 2015
306

Uzun süredir hastalıklarla mücadele eden Türk Sanat Müziği Sanatçısı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Darüşşafaka Yaşlı Bakımevi’nde kalan ve geçen 2 Şubat’ta Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Türk Sanat Müziği sanatçısı 97 yaşındaki Müzeyyen Senar bugün saat 07.00 sıralarında yaşamını yitirdi. 

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR ?

1918 yılında Bursa’nın Keles ilçesinde doğmuştur. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

ÜSTATLARDAN DERS ADLI

Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.
Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun[4] sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

ATATÜRK’ÜN HUZURUNDA ŞARKI SÖYLEDİ

Yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk ‘ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

SON KONSERİNİ 1983 YILINDA VERDİ

 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye ‘nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.
Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen ve sanatçı dostlarının da katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

2006 YILINDA FELÇ GEÇİRDİ

İzmir’deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayat î tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007’de İstanbul’daki Darüşşafaka’da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir.
 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: