Netanyahu: ‘Eğer toprakları boşaltırsak İran…’

7 Ocak 2015 Çarşamba günü de İstanbul’da okullar tatil edildi!

Samsung’un yeni saatinde büyük yenilik

Adana Demir çok iddialı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Herkese göre Atatürk yoktur”

Gündem 10 Kasım 2014
240

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

– Cumhuriyetin banisi ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün bir defa hürmetle yad ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ile birlikte bugün ebediyete irtihal etmiş tüm gazilerimize ve aziz şehitlerimize de bir kez daha milletçe minnettarlığımızı ifade ediyoruz.

– Rabbim tüm şehit ve gazilerimizden razı olsun, mekanları inşallah cennet olsun. Bugünde Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını rahmen ve minnetle anıyoruz. 

– Vefatının 76. yıldönümünde, şunu açık yüreklilikle söylebiliriz: 1938 yılından itibaren, Mustafa Kemal herkesin kendine göre anladığı ve şekillendirdiği, çıkarlarına göre kullandığı bir tarihi figür haline getirilmek istendi. 

– Bir tek Atatürk varken, birçok atatürk oluşturulmak istenerek, Gazi Mustafa Kemal’i manevi şahsı yıpratılmak istenmiştir. 

– Gençlerimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bütün yalınlığıyla bir insan ve bir lider olarak anlayabilmesi şahsen arzularımdan biri olmuştur.
 

– Üretilen bir Atatürk değil, yaşam tarzı ve fikirleriyle konuşulan öğrenilen ve öğretilen bir Atatürk inanıyorum ki en başta onun aziz hatırasına gösterilebilecek en güzel hürmet olacaktır.
 

– 1938 öncesine ve sonrasına ait en az iki Atatürk figürü inşa etmek onun anlaşılamasına en büyük engel ve manevi şahsına açık bir hürmetsizlik olmuştur. Herkesin şahsi arzularına göre bir Atatürk yoktur. Her isteyenin hayatının bir cüzünü cımbızlayarak kendisine meşruiyet kaynağı olarak öne sürdüğü meşruiyet kaynağı olarak kullandığı bir Atatürk olamaz.
 

– Ne gazi Mustafa Kemal ne de Türkiye cumhuriyeti köksüz değildir. Cumhuriyet tek bir kişinin aldığı kararla kurulmamıştır. Uzun bir istişarenin neticesi olarak kurulmuştur. 1923, Malazgirt zaferinin bir uzantısıdır. 1299’da kurulan Osmanlı cihan devletinin uzantısıdır. 1453’ün bir uzantısıdır. Çanakkale zaferi cumhuriyetin kuruluşunun bir girizgahıdır. 23 Nisan 1920 ve Kurtuluş savaşımız da Cumhuriyetin bir müjdecisidir.
 

– Cumhuriyetimizin çok güçlü bir şekilde, milli iradenin egemenliği üzerine inşa edilmiş olmasıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: