Bayrağı yaktılar!

İlker Kaleli: ‘İyi bir koca olacağıma inanmıyorum’

Kılıçdaroğlu’na çok sert yanıt geldi

Bekir Bozdağ’dan Kenan Evren açıklaması

Çin Uygurlara savaş ilan etti

Gündem 23 Kasım 2014
322

Çin’de “bölücülük” suçlamasıyla yargılanan Uygur Akademisyen İlham Tohti’ye verilen ömür boyu hapis cezasının Çin Yüksek Mahkemesi’nce onanmasını  “Uygurlara Karşı ilan edilmiş açık savaş” olarak nitelendiren Rabia Kadir, Çin’in gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.  Sözlerini devam ettiren Kadir, “Çin tarafından İlham Tohti’ye verilmiş bu karar, Uygurlara karşı ilan edilmiş açık bir savaştır.  Çin, hem Uygurlara hem de tüm dünyaya şu mesajı vermek istiyor.  “Bizden  silah  veya   barışçıl yolları  kullanarak insani hak ve hukukunu ararsan ve talep edersen, yine da aynı  cezaya uğrayacaksın.” . Çin yönetimi Dr.Tohti  örneğinden yola çıkarak başkalarına  ve de  bütün  Uygurlara  şunu demek istiyor ;  “Meşru ve yasal haklarını savunmaktan ve talep etmekten vazgeç. Bunu sizlere yasaklıyorum tehdidinde bulunuyor ve gözdağı vermek istiyor.  Eyalet Temiz Mahkemesi de  Çin yönetiminin tamamen haksız ve hukuk dışı  talebini adalet ilkelerini çiğnemiş ve yerine getirmiştir.  Çin, kendi Hukuk ve adalet sistemini politik amaçlarına alet ederek ve bu sistemi   kullanarak  Uygurların bir daha hak arama taleplerini engellemek istiyor. Bu şekilde Uygurları korkutmak, tehdit etmek ve ürkütmek istiyor.  Çin Yönetimi ayrıca Uygurların hiç bir talep ve isteklerini dikkate almayarak, “Benim Umurumda Değildir. Ben istediğimi yaparım,” demek istiyor.
Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir açıklamalarını şöyle sürdürdü; ”Çin yönetimi Dr.İlham Tohti’ nin  hiçbir suçunun olmadığını kendilerine karşı hiç bir suç işlemediğini çok iyi bilmektedir. Onun sadece Çin anayasası ve Özerk Bölge yasalarında Uygurlara vaad ettiği ancak verilmeyen haklarını talep ettiğini pekala biliyor. Buna rağmen kendisini çok ağır bir şekilde cezalandırmıştır.” dedi.
Çin yönetiminin Uygurlara karşı  baskı, zulüm, ve etnik ayrımcılık temelli bütün uygulamalarını sürdürdürdüğünğ ifade eden Kadir, “Çin yönetimi baskıyı giderek artırsa da gelecekten yine de ümitliyiz.  Çin yönetimi, Dr. Tohti’ye  bu haksız cezayı vermekle kendisinin dünya’ya ve uluslar arası topluma gerçekten ne yapmak istediğini açık ve net bir şekilde göstermiş oldu. Bizin şimdiye kadar dile getirdiğimiz hususların yerinde ve Çin yönetiminden şikayetlerimizde ne kadar haklı olduğumuz da böylece kanıtlanmıştır.  Biz Müslüman Uygurlar olarak, ‘Barışçıl yollarla da hakkımızı arasak yine de bizi dinlemiyor,  Biz dünya’ya ve uluslar arası topluma ” Çin, bize baskı uyguluyor, zulmediyor ve  bizi öldürüyor’ dediğimizde, Çin’i şikayet ettiğimizde bize inanmıyorlardı. Dr.İlham Tohti’ye verilen bu hukuksuz ve haksız ceza   bizim şikayetlerimiz için  şimdi açık ve net bir  bir örnek oldu. Uluslar arası toplumun  bundan sonra  Dr. İlham Tohti’ye inandığı gibi bize de inanacaklarını tahmin edebiliyorum.” şeklinde konuştu.
Rabia Kadir, uluslararası platformlarda İlham Tohti’yi kurtarmak için büyük bir hareket başlatacakları belirterek, Doğu Türkistan’daki Uygurların topraklarını terk etmemesi, hayatlarını ve mücadelelerini orada devam ettirmeleri çağrısında bulundu ve tüm dünya ve Türk halkının da Uygurlara daha fazla sahip çıkmasını istedi.

MÜEBBETE GÖTÜRÜLEN SÜREÇ NASIL İŞLEDİ
Pekin’deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, Pekin’de 15 Ocak’ta, ”bölücülük” suçlamasıyla gözaltına alınmış, bilgisayarları, cep telefonları ve bazı akademik çalışmalarına el konulmuştu.
Tohti, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nde yargılanmış, mahkeme basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı.
Ilham Tohti, iki gün süren davada hakkındaki tüm suçlamaları reddetmiş, ancak mahkeme tarafından tüm mal varlığına el konularak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
21 Kasım tarihinde Uygur Özerk Bölgesi  Yüksek Mahkemesi, Urumçi Orta Halk Mahkemesi tarafından 23 Eylül’de Ilham Tohti’ye verilen müebbet hapis cezasını onadı. Sözde Özerk Bölge Yüksek Mahkemesinin bugün yapılan duruşması basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı olarak yapılmıştır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: