Sergen Yalçın isyan etti!

Ordu yeni hastanesine kavuşacak

YGS’ye başvururken aman dikkat

Avustralya’dan Endonezya’ya şok tepki

Çin Uygur akademisyeni cezalandırdı

Gündem 23 Kasım 2014
271

Çin mahkemesi Uygur asıllı akademisyen İlham Tohti’nin kendisine verilen müebbet hapis cezasına yaptığı temyiz başvurusunu reddetti. Diğer taraftan mahkeme, Çinli gazeteci Gao Yu’yu da devlet sırlarını sızdırmak suçlamasıyla yargılama kararı aldı.
İnsan Hakları grupları, iki yargılamanın da Çin’deki Komünist Parti’nin muhalif sesleri susturma adımları olduğunu söylüyor. 

MÜSLÜMAN UYGURLARA YAPILAN ZULMÜ ELEŞTİRMİŞTİ
44 yaşındaki Uygur asıllı Ekonomi Profesörü İlham Tohti, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur halkına uyguladığı zulümleri eleştirmesiyle biliniyor. Tohti, geçtiğimiz yıl Doğu Türkistan’da meydana gelen ve en az 200 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan şiddet olaylarının sorumlusunun Çin’in politikaları olduğunu söylemişti.
Açıklamasından kısa bir süre sonra tutuklanan Tohti dünyadan gelen tüm tepkilere rağmen uzun süre tutuklu kaldı. Ardından da kısa bir yargılama ile müebbet hapse mahkum edildi. Tohti’nin avukatı Liu Şiuyan, Tohti’nin yargılamanın adil olmadığını söylediğini belirtti.
Şiuyan, “Tohti hala devlet güvenliğine karşı herhangi bir ihlalde bulunmadığını, bakış açısının hala aynı olduğunu, şiddete ve bölücülüğe karşı olduğunu belirtiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: