Bilal Gün’den 1 Mayıs tavsiyesi!

Manisa Ahmetli de insanlık örneği

Türk Yıldızları’ndan saygı geçişi

Bu bitkiler sigarayı bıraktırıyor!

Cihatçılar’a ilginç ve özel önlem

Gündem 19 Nisan 2015
237

Suriye’den dönen ve giderek artan ‘cihatçılara’ karşı hukuki ve polisiye önlemler her zaman istenen neticesinde vermiyor. Alman makamları bu nedenle sosyal hizmetlere ağırlık vermeye başladı. Avrupa ülkelerinden Suriye’ye giden yüzlerce radikal İslamcı, burada savaş deneyimi kazanarak geri dönüyor. Almanya’da güvenlik birimleri Suriye’den dönüp potansiyel tehdit oluşturan radikal İslamcıları tek tek mercek altına alıyor. Lakin alınabilecek önlemler sınırlı. Bu nedenle sosyal hizmete ağırlık verilmesi görüşü ağır basmaya başladı. Radikal İslamcılar, sivil toplum kuruluşlarının da görev aldığı danışma merkezleri aracılığıyla topluma döndürülmeye çalışılıyor.

Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın verilerine göre Almanya’dan Suriye’ye giden radikal İslamcıların rakamı daha iki yıl önce 40 iken bu sayı geçen yıl 320’ye yükseldi. Şu an ise Suriye’ye gidenlerin rakamının 650’yi tespit ettiğu tahmin ediliyor. Bu 650 kişiden yaklaşık üçte birinin Almanya’ya geri döndüğü belirtiliyor.

Türkiye faktörü

Rheinland-Pfalz eyalet emniyet teşkilatında siyasi suçlardan sorumlu Marwan Abu-Taam, bu rakamın çok daha yüksek olabileceği tahmininde bulunuyor:

“Hakkında hiçbir şey bilmediğimiz grup, tahminen ülkeden çıktıklarını fark ettiğimiz gruptan daha büyük. Suriye hususunda sorun, Afganistan ile karşılaştırdığınızda, oraya seyahatin daha basit oluşu. Almanya’dan Türkiye’ye uçan biri dikkat çekmiyor, çünkü Türkiye’ye birçok kişi seyahat ediyor. Kim tatil için gidiyor, kim Suriye sınırına gidiyor, kontrol edilemiyor.”

Alman güvenlik birimleri bu muazzam tehlikeye karşı alarmda. Asayiş, istihbarat birimleri, savcılıklar ve diğer birimlerden oluşan ortak terörle mücadele merkezi geri dönen âlemin tehdit potansiyelini tek tek inceliyor ve buna göre önlemler alınmaya çalışılıyor. Lakin bu süreç de türlü zorluklarla dolu.

Soruşturma da takip de zor

Tek bir kişinin aralıksız takibi için 20 ila 30 memurun görevlendirilmesi lazım. Alman Federal Asayiş Teşkilatı verilerine göre radikal İslamcı çevreden terör saldırılarına karışabileceği düşünülen yaklaşık 300 kişi bulunuyor.

Suriye’den dönenler ile ilgili genelde soruşturma açılıyor. Federal Savcılık Suriye’den dönen yüzü aşkın radikal İslamcı ile ilgili soruşturma açtı. Eyaletlerde de açılmış bir çok soruşturma mevcut. Savcılar ise iç savaşın hüküm sürdüğü, soruşturmanın mümkün olmadığı bir ülkede işlenmiş suça delil bulmanın zorluğuyla karşı karşıya.

Lakin aralık ayında Frankfurt ve mart ayında Stuttgart’ta olduğu gibi radikal İslamcılara hapis cezaları verilmesi de sorunu çözmüyor. Rheinland-Pfalz eyalet emniyet teşkilatında siyasi suçlardan sorumlu Marwan Abu-Taam, bunun işe yaramadığının görüldüğünü, daha ziyade danışmanlık hizmetleri ve türli sosyal programları içeren bir strateji gerektiğini belirtiyor.

Radikallere danışmanlık hizmeti

Alman İçişleri Bakanlığı’nın finansmanı ve 2012 senesinden bu yana Federal Göç ve Mülteciler Daiesi’nin koordinasyonunda sivil toplum örgütleri türli çalışmalar yürütüyor. Daire’de radikallere danışmanlık hizmeti veren birimin sorumlusu Florian Endres, başlangıçta talep geleceğinden kuşkulu olduklarını lakin geçen yıl yaklaşık 200 kişinin danışmanlık merkezlerine geldiğini kaydediyor.

İslamcı terör hususunda uzman siyaset bilimci Marwan Abu-Taam, geri dönenleri üç gruba ayırıyor:

“Geri dönenler hususundaki sorun öncelikle savaşa gidecek kadar radikalleşmiş olmaları. Oraya gitmiş olanlardan bir kısmının hayalkırıklığına uğrayıp dönmüş olduğunu, hatta cihat fikrine sırt çevirmiş olduğunu düşünüyorum. Diğer bir kısım ise Batılı yaşam tarzına karşı nefret duyduğu için gitmiş ve orada ölüler görüp, bizzat insan öldürmüş kişiler. Bu nedenle tehlikeliler. Radikalleşme nedenlerine ek olarak travma içindeler ve silahlar hususunda eğitimliler. Bunlara döndükleri ülkelerde saldırılar düzenleme görevi verilmemiş bile olsa kontrol edilemedikleri için tehlikeliler. Bir de üçüncü grup var ki, ‘cihatı’ Batı toplumlarına yayma göreviyle geri dönüyorlar. Bunlar şiddeti planlamış oldukları için özellikle tehlikeliler.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Camiye kanlı saldırı

Camiye kanlı saldırı

22 Mayıs 2015
296
Arda Turan’a ilk 11 şoku!

Arda Turan’a ilk 11 şoku!

29 Kasım 2014
302
Beşiktaş turla döndü

Beşiktaş turla döndü

27 Kasım 2014
278

%d blogcu bunu beğendi: