Youtube’a yeni özellik geliyor

Beşiktaş Atınç Nukan’ı unutmadı

Su fiyat rekoru kırdı!

Premier Lig Devleri Muslara’nın Peşinde

Çiftçilerde temizlik telaşı

Gündem 13 Haziran 2015
351

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Yozgat’ta çiftçiler hazırlıklara başladı. Çiftçiler ekim ayında tarlasına ekecekleri buğdayı şimdiden temin etme yoluna gittiği öğrenildi. Yozgatlı çiftçiler, buğday ekili tarlasındaki çavdarları tek tek toplayarak tohumluk hazırlamaya başladı.

ARINDIRMA YAPIYORLAR

Emektar çiftçiler, hasat öncesi, hem daha kaliteli tohumluk hazırlamak, hem de ürününü daha yüksek fiyata satabilmek için buğday ekili tarlalarındaki çavdarı toplayarak buğdayı diğer bitki türlerinden arındırdığı biliniyor. Yerköy beldesine bağlı Orhan Köyü’nde çiftçilik yapan Necati Özer(61), geçen yıl ekim ayında yaklaşık 20 dekarlık tarlasına sertifikalı tohum ektiğini belirterek şöyle konuştu:

YABANCI BİTKİ ÇIKIYOR

“Kullandığımız tohum sertifikalı olmasına karşın içinde bir çok çavdar ve arpa var. Şimdi bizde bu çavdar ve arpaları topluyoruz. Sertifikalı tohum kullandığımızda temiz ve içinde yabancı tohumların bulunmaması lazım, ama yine de yabancı bitki çıkıyor. Bizde yaklaşık 10 gündür çavdar temizliği yapıyoruz. Buradan alacağımız buğdayı tohumluk olarak ekim ayında diğer tarlalarımıza ekeceğiz.” diye konuştu.

DÜŞÜK FİYAT VURGUSU

Konuyla ilgili konuşan Özer, “Çiftçi büyük zahmet ve zorluklarla ürettiği ürünü düşük fiyata satıyor. Ürettiğimiz ürünün karşılığını alamıyoruz. Devlet mazot ve gübre desteği veriyor lakin yeterli değil. Mazotun fiyatı sürekli yükseliyor, ürettiğimiz buğdayın fiyatı ise sürekli yerinde sayıyor. Hasat akabinde satım yaparken Toprak Mahsulleri Ofisi ürünümüzün kalitesinin altında fiyat veriyor, çiftçinin ürettiği buğdayın büyük bir bölümünü yemlik olarak alıyor. İnşallah önceki yıllarda yaşadığımız sıkıntıları bu yıl yaşamayız ve devletimiz buğdaya iyi bir fiyat verir.” şeklinde konuştuğu görüldü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: