Nabi Avcı: ‘Tüm engelleri kaldırıyoruz’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hastanede

İstanbul Üniversitesi’ndeki öğrenci protestosu sona erdi

Turan Ermiş’ten esnaf ziyareti

CHP’li Bilgehan Davutoğlu’na yüklendi

Gündem 17 Nisan 2015
246

Chp Ankara Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (Ak PartiM) Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanı Gülsün Bilgehan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı izahlara değindi. Gülsün Bilgehan yaptığı yazılı izahda, “Başbakan’a yeniymiş gibi yaptığı ‘vaatlerinin’, Türkiye’nin 2011’de kendi meclisinde kabul ettiği ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren Avrupa Konseyi’nin Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözleşmesinin bir gereği olduğunu hatırlatmak isterim.

“2011’DE MECLİS’TE KABUL EDİLMİŞTİ”

Gülsün Bilgehan’ın yazılı izahı şu şekilde; “Bugün, T.C Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ‘Yeni Yargı Reformu Stratejisi’ başlığıyla seçim akabinde yargı sisteminde yapmayı öngördükleri değişikliklerden söz etti. Başbakan, ‘Şiddete uğrayan kadınlara, çocuklara kamuda rehabilite edilme, lazımsa istihdam edilmesine dönük de özel bir kanun ve düzenleme planlıyoruz. Ağır şiddet suçu nedeniyle mağdur olmuş kişilerin zararlarını, sorumlulardan alınmak suretiyle devlet ödeyecek. Aynı şekilde suç nedeniyle sağlığı bozulan kişilerin tedavileri de devlet tarafından sağlanacak’ sözlerini dedi. Başbakan’a yeniymiş gibi yaptığı ‘vaatlerinin’, Türkiye’nin 2011’de kendi meclisinde kabul ettiği ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren Avrupa Konseyi’nin Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözleşmesinin bir gereği olduğunu hatırlatmak isterim.”

“HÜKÜMET KADINLARI 13 YILDIR ŞİDDETTEN KORUYAMADI”

“Kadınları 13 yıldır şiddetten koruyamayan hükümet, ‘şiddete uğramış kadınların ve çocukların rehabilite edilmesine ve istihdamına yönelik düzenleme yapmaktan söz etmektedir.’ Oysaki İstanbul Sözleşmesi’nin ‘Genel Destek Hizmetleri’ başlığını taşıyan 20.maddesinde ‘Taraf devletler, mağdurların şiddet akabindesı iyileşmelerini basitleştıracak hizmetlere erişmelerini sağlamak üzere gerekli hukuki ve diğer tedbirleri alır. Bu tedbirler gerektiğinde, yasal ve psikolojik danışmanlık, mali yardım, konut, eğitim, öğretim ve iş bulma gibi destekleri içerecektir’ denilmektedir.”

“KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEYİ ARTIK BİR SEÇİM VAADİ KONUSU YAPMAMAYA DAVET EDİYORUM”

“Ayrıca, yine İstanbul Sözleşmesinin ‘Tazminat’ başlığını taşıyan maddesi, şiddet neticesinde ciddi bedensel zarar görmüş veya sağlığı bozulmuş mağdurlara devlet tarafından tazminat ödenir, hükmünü taşımaktadır. Başbakan’ı ve Ak Parti hükümetini, seçim akabindesını beklemeden acilen 3 yıl önce imzaladıkları İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye hükümetine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeye ve kadına karşı şiddetle mücadeleyi artık bir seçim vaadi konusu yapmamaveyavet ediyorum” – Ankara

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: