Evlilik masrafları servet değerinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anlaşmaları onayladı!

Kılıçdaroğlu mazbatasını teslim aldı

Survivor All Star’da Turabi şoku

CHP’den AK Parti’ye taş

Gündem 25 Nisan 2015
381

HP ile Ak Parti arasında yaşanan seçim vaatleri ve yatırımlar için kaynak tartışmasında bu sefer Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti’ye kaynak sordu. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti’nin seçim beyannamesinde 94 proje açıklandığını, 40’ının maliyetinin belli olmadığını belirterek, “Bunların içinde Kanal İstanbul da var. Kanal İstanbul’u 2011 seçimleri öncesinde dediler. Aradan dört yıl geçmiş, yeni bir seçime gidiyoruz, hala maliyet bedeli belli değil. Ne zaman yapılacak, hangi kaynakla yapılacak belirsiz. Üstüne üstlük ihalesi yapılmış, başlamış olan bazı işleri de seçim bildirgelerinin güçsüzlüğünü gizlemek için yeni projeymiş gibi sunuyorlar. Öyle anlaşılıyor ki bu 40 proje hesap-kitap yapılmadan alt alta sıralanmış. Bu projelere ne zaman başlanacak, ne zaman bitecek, maliyeti, yap-işlet-devret ve dış kredi ile yapılacak bir, iki tanesi hariç finansmanı, bunların hiçbiri belli değil. Bize ‘kaynak’ diye soranlar önce bunu açıklasınlar” dedi.

ŞİMŞEK SÖZÜNÜ TUTSUN

Hamzaçebi, 2001 krizinden akabinde uygulanan Kemal Derviş programı esnasında kendisinin Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü, Faik Öztrak’ın da Hazine Müsteşarı olduğunu hatırlatarak, o devir uygulanan programın krizden çıkış ve ekonominin dengelerinin kurulması programı olduğunu dedi.
Yangının çoktan söndürülüp, devirin krizinin sona erdirildiğini lakin yanan binanın yerine yenisinin hala yapılmadığını, bu nedenle de ekonominin düşük büyümeye mahkum edildiğini anlatan Hamzaçebi, Ak Parti’nin şimdi övündüğü bankacılık reformunun o devirde yapıldığını ifade etti. Merkez Bankası bağımsızlığı, BDDK gibi özerk kurumların o devirin eseri olduğunu kayıt eden Hamzaçebi, 2008 senesine kadar geçen dünyadaki para bolluğu ile büyüme sağlandığını ifade etti. 2008 senesinden akabinde bu eğilimin devam etmediğini vurgulayan Hamzaçebi, 2008-2014 yılları arasında ortalama büyümenin yüzde 3.2’de kaldığını dedi.

Bir devir düşük büyümenin sorumluluğunun Merkez Bankası’nın üstüne atılmaya çalışıldığını kayıt eden Hamzaçebi, Türkiye, Endonezya ve Hindistan’da merkez bankalarının faizinin yüzde 7.5 olduğu halde; 2014 senesindeki büyümenin Hindistan’da yüzde 7,2, Endonezya’da yüzde 5 olduğunu, Türkiye’de ise yüzde 2,9’da kaldığını dedi. Önceliklerinin sürdürülebilir yüksek büyüme olduğunu dile getiren Hamzaçebi, ekonomiyi ayağa kaldıran, sosyal dengeleri kuran bir program sunduklarını kaydetti. Seçim beyannameleri üstünde detaylı çalışma yaptıklarını, bütçeye tesirleri ve finansmanı hususunda çalışıldığını ifade eden Hamzaçebi, seçim vaatlerinin kaynağını izahı halinde Cumhuriyet Halk Partisi’ye oy vereceğini açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için de “Cumhuriyet Halk Partisi Bildirgesindeki projelerin finansman kaynakları sağlamdır. Bunları açıklıkla ortaya koyduk. Şimdi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i sözünü tutarak oyunu Cumhuriyet Halk Partisi’ye vermeye davet ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’NİN MALİYETİ 149 DEĞİL 57 MİLYAR LİRA

Bakan Şimşek’in Cumhuriyet Halk Partisi bildirgesinin maliyetiyle ilgili olarak 149 milyar liralık hesabının gerçekçi olmadığını, toplam maliyetin 57 milyar lira olduğunu anlatan Hamzaçebi, Şimşek’in bütçeye yükü olmayan hedefleri de maliyete dahil ettiğini dedi. 800 bin işsize asgari ücret karşılığı verilecek eğitimin İşsizlik Sigortası’ndan karşılanacağını anlatan Hamzaçebi, “Ak Parti devrinde İşsizlik Sigortası’ndan müteahhitlere Fon’un amacına aykırı olarak 12 milyar lira ödeme yapıldı. Bizim dediğimiz Fon’un amacına uygundur” dedi. Hamzaçebi taşeron işçiliğe son verilmesinin de bütçe üstünde bir yükü olmadığını vurguladı. Asgari ücretin bin 500 liraya çıkarılması, vergi istisnası ile vergi yükünün devlet tarafından karşılanacağını dile getiren Hamzaçebi, milli gelirin yüzde 2.9’una denk gelen bütün bu maliyetlerin finanse edilebilir olduğunu savundu. Hamzaçebi şu şekilde konuştu :
“Örtülü ödenek, kamunun araç satın alma ve kiralamaları ,danışmanlık hizmetleri kalemlerinde yapılacak tasarruf ile Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılan ihalelerin kapsama alınması ve davetiye usulü ile ihalenin kapsamının daraltılması yoluyla 10 milyar lira düzeyinde bir tasarruf planlıyoruz. Büyümenin düşmesiyle devletin vergi geliri azaldı, yüksek büyüme kişilerin geliri yanında vergi gelirlerini de artıracak. Bizim sosyal projelerimizin, emekliye iki aylık ikramiyenin, çiftçiye vergisiz mazotun kaynağını sorgulayanlara şunu hatırlatırım, Suriyeli mültecilere bugüne kadar 5 milyar dolar harcayan Türkiye’nin emeklisine, çiftçisine harcayacağı kaynağı da vardır.”

ÇİFTÇİYE VERGİSİZ MAZOT AB’DE VAR

Akif Hamzaçebi, “Avrupa Birliği ülkelerinde yıllardır çiftçilere vergisiz mazot veriliyor. Çiftçiye vergisiz mazot verilmesi tarımsal üretimi artıracak, maliyeti düşürecek. Vergisiz mazot daha ucuz patates, soğan, buğday demek, bundan hem üretici, hem tüketici kazanacak, tarımda rekabet gücümüz ve üretimimiz artacak” dedi. Geçmişte kendisinin vergisiz mazota ilişkin yasa teklifi verdiğini kayıt eden Hamzaçebi, çok geç kalmış bir uygulama olduğunu vurguladı. Mevcut sistemde yapılan sosyal yardımların hayırsever anlayışıyla yapıldığını, yöneticilerin iki dudağı arasında yapılan yardımlarda yurttaşın yardımın kesilmesi endişesi yaşadığını söyleyen Hamzaçebi, “Biz bu yardımları devletin yurttaşa görevi olarak görüyoruz. Sosyal yardımlar bir yurttaşlık hakkıdır, devletin görevi bu hakkı vermektir” dedi. Emeklilere iki ikramiyenin de ilk 100 gün içinde hayata geçirileceğini dile getiren Hamzaçebi, “2 aylık ikramiye toplamda yüzde 16’lık bir artıştır. Emekli bu artışı hak ediyor” dedi.

YABANCILARA DA ANLATILACAK

Yaptıkları çalışmada 10 milyar lira düzeyinde bir tasarruf planları olduğunu dile getiren Hamzaçebi, “2015 senesinde 8 bin 500 taşıt alımı var. Bunların 3 bin 500’ü güvenlik ihtiyaçları için. Bunların dışındaki 5 bin taşıtın alımından vazgeçilebilirdi. Taşıt kiralama uygulaması kaleminde de büyük bir israf var” dedi. Programlarında yeni bir vergi olmadığını vurgulayan Hamzaçebi, ayrıyeten yurtdışında yatırımcılara da programlarını anlatacaklarını dedi. Hamzaçebi, “Bizim için olmazsa olmaz mali disiplindir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: