Erzincan’da off-road yarışları nefes kesiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yezidileri kabul etti

LYS’ye 1 ay kala ne yapmalıyız ?

Beşiktaş yeni stadına geçiyor

Çeyrek altın ne kadar oldu?

Gündem 21 Kasım 2014
341
Altın, yatırımcıların dikkatlerini ABD’de yükselmesi beklenen borçlanma maliyetlerinden ziyade artan alımlarına ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte, bu hafta iki haftanın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, haftayı kazançlageçmeye yöneldi. 
 
Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,193.7 dolardan, bugün Singapur saati ile 15:00’te 1,193.18 dolar seviyesine geldi. Metal 18 Kasım’da 1,204.68 dolara çıkarak 30 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi ve bu hafta yüzde 0.4 prim yaptı. Altın, yükselişini bu hafta ile birlikte üçüncü haftaya taşırsa, 11 Temmuz’da biten haftadan bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini gerçekleştirmiş olacak.
 
Dün açıklanan veriler, Rusya’nın geçen ay altın rezervlerini artırdığını gösterirken, İsviçre’nin bu yıl ilk kez altında net ihracatçı konumuna geldiğini işaret etti. Çin’de Şanghay Altın Borsası’nın gösterge spot altın kontratının işlem hacmi, Ekim ayında bir hafta süren tatilin ardından her gün bu yılın ortalamasının üzerinde seyretti. Altın halen, Fed enerji fiyatlarının düştüğü bir ortamda faiz artırımlarına yaklaşırken, diğer merkez bankalarının teşvikleri artırması ile birlikte, ikinci yıl üst üste düşüş gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 
 
Şanghay’da Huatai Great Wall Futures Co. analisti Huang Wei, “Son ABD verileri istikrarlı bir iyileşmeyi işaret etmeye devam ederken, diğer ekonomiler zayıf görünüyor ve bu durum, para politikalarının farklılaşması ile birlikte dolara destek verecek” dedi ve “Fiziki alımlar, yılın bu döneminde beklendiği üzere, yükseldi” şeklinde görüş bildirdi. 
 
Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bu hafta açıklanan verilerin, Avrupa’dan Çin’e, imalat sektörününyavaşladığını ve Japonya’nın resesyona girdiğini gösterirken, ABD’de ikinci el konut satışlarının arttığını ve işsizlik başvurularının düştüğünü göstermesi ile birlikte, beş yılın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. 
 
Altın Alımları
 
Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan ons başına 1,190.90 dolardan bugün 1,192.80 dolara geldi ve ikinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi. Rusya Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamada, geçen ay 19.7 ton civarında altın aldığını kaydederken, Uluslararası Para Fonu (IMF) verileri, Kazakistan, Azerbaycan, Belarus ve Mauritius’un Ekim ayında altın varlıklarını artırdığını işaret etti. 
 
İsviçre Federal Gümrükler İdaresi’nin dün açıkladığı verilere göre, İsviçre’nin altın ihracatı Ekim ayında Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı ve ihracatın büyük bölümü Hindistan, Çin ve Hong ong’a yapıldı. Dünyanın en büyük iki altın kullanıcısı Çin ve Hindistan’da altın talebi , festival ve düğün dönemi olması dolayısıyla, yılın dördüncü çeyreğinde genellikle yükselme eğilimi gösteriyor. 
 
Şanghay Altın Borsası’nda yüzde 99.99 saflıktaki altının işlem hacmi, dün itibariyle, 8 Ekim’den bu yana, bu yılın günlük ortalaması olan 14,822 kilogramın üzerinde seyretti. Hacim 18 Kasım’da 34,514 kilograma çıkarak, ayı piyasasına giren altının Çin’de, bu ülkenin Hindistan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısıdurumuna gelmesine yardımcı olan alımları güçlü birşekilde artırdığı Nisan 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 
 
Spot gümüş dünkü seviyesi olan ons başına 16.2755 dolardan bugün 16.2845 dolara geldi ve bu hafta yüzde 0.1 düştü. Spot platin, dünkü seviyesi olan 1,212.44 dolardan 1,212.78 dolara geldi ve altıncı haftayı da kayıpla geçerek Ekim 2013’ten bu yana en uzun süreli haftalık kayıp dönemini yaşamaya yöneldi. Palladyum yüzde 0.3 yükselerek 773.95 dolara çıktı ve iki hafta süren düşüşünü sonlandırmaya yöneldi. 
 
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Dolardaki dalgalanma sürüyor!

Dolardaki dalgalanma sürüyor!

11 Kasım 2014
317
Vimeo’ya giriş yasak!

Vimeo’ya giriş yasak!

2 Aralık 2014
306
Yabancıların tercihi Türkiye

Yabancıların tercihi Türkiye

17 Kasım 2014
261
Marmara’da deprem !

Marmara’da deprem !

23 Ocak 2015
452

%d blogcu bunu beğendi: