İDO bazı seferlerini iptal etti

3 yaşında kansere yakalandı!

Bahar nezlesine dikkat edin!

Coca cola firması satılıyor

Cannes Film Festivali’nde kuş uçurtulmayacak

Gündem 8 Mayıs 2015
245

Fransa Paris’te ocak ayında meydana gelen terör saldırıları ve Cannes ilinde bir lüks mağazaya yönelik soygunun akabinde bu yılki Cannes Film Festivali üst düzey güvenlik önlemleri altında yapılacağı öğrenildi. Bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında 68. kez düzenlenecek festival esnasında ülke genelinde hayata geçirilen ve ordu birliklerinin de iç güvenlik için kullanılmasını öngören Vigipirate planı Cannes ilinde de yürürlükte olacak.

KUYUMCU SOYGUNU KORKUTTU

Festival boyunca Cannes’da sivil polisler ve güvenlik kameralarının rakamı dahada artırılacak. Güvenlik güçleri, Cannes ilinde festival sarayına yakın bir bölgede ünlü mücevher mağazası Cartier’den salı günü 17 milyon avro tutarında değerli takının çalınmasının akabinde, olası terör saldırısı dışında soygunculara karşı da tetikte olacağı ifade edildi. Her yıl geçen dünyanın dört bir yanından ünlü sinema yıldızlarını ağırlayan ve bu yıldızları görmek için binlerce kişinin akın ettiği Cannes ilinde, mevcut kamera gözetleme sisteminin kamera rakamı da arttırılacak.

ZENGİN AKACAK

Festival boyunca ilde konaklayanların rakamı normal nüfusun üç misli artarak 210 bine ulaşıyor. Dünyanın en zengin insanları, özel yatları ve jetleri ile yine festival boyunca ile akın ettiği biliniyor. Cannes ilinin, Fransız ve İtalyan mafyasının en tesir olduğu yerlerden Marsilya iline yakın olması da güvenlik endişesini artıran nedenlerden.

TERÖR SALDIRISI OLMUŞTU

Fransız güvenlik güçleri, il merkezi dışında Nice havalimanı, tren garları ve yat limanlarında da bu yıl güvenlik önlemlerini arttıracak. Dünyaca ünlü yıldızlara verilen özel korumaların rakamında da önemli artış olacak. Paris’te 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün art arda devam eden üç ayrı terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmiş, polisin operasyonlarında saldırıları düzenleyenler ölü ele geçirilmişti. Saldırıların akabinde ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.

BÖLGELER KORUNUYOR

Charlie Hebdo saldırısıyla başlayan terör saldırılarından akabinde arttırılan güvenlik önlemlerinin ve uygulanan eylem planlarının Fransa’ya yaklaşık günlük 1 milyon avroya mal olduğu bildiriliyor. Bu güvenlik önlemleri kapsamında ocak ayından bu yana 6 bini Paris ve çevresinde olmak üzere 10 bin 500 güvenlik gücü, aralarında ibadethaneler, basın ofisleri, diplomatik temsilciliklerin de olduğu toplam 830 yeri koruduğu belirlendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: