Çocuklar bayram edecek!

Ağrı’da yenilenme tamamlandı!

Ahmet Hakan: Atatürk konusunda eskisi gibi değilim

İşçi servisi duvara çarptı: 12 yaralı

Canaver işlemci Helio X20 geliyor

Teknoloji 13 Mayıs 2015
302

Bu yıla kadar Fiyat/Performans türünde işlemciler ile bilinen MediaTek, bu yıl içinde tanıttığı Helio işlemci ailesiyle en yakın rakipleri olan Qualcomm Snapdragon ve Samsung Exynos’a ciddi anlamda sıkıştırıyor. Bağımsız 8 çekirdekli MT6592 ve MT6595 çiplerinin yoğun bir satım rakamı almasının akabinde uğraşlarına hız veren şirket, firmanın 10 çekirdeğe sahip ilk dokunmatik telefon işlemcisi olan Helio X20’yi ilgililere sundu.

RAKİPLERİ BELLİ

Dev marka MediaTek Helio X20’nin rakipleri Qualcomm Snapdragon 818 ve yeni nesil Samsung Exynos 7420 çipsetleri olduğu biliniyor. Dengeli çekirdek paylaşımıyla ön plana çıkan Helio X20’de; 1.4 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex A53, 2 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex A53 ve 2.5 GHz hızında çalışan yeni geliştirilmiş 2 adet Cortex A72 işlemci çekirdekleri bulunuyor. Buna göre melez bir çekirdek yerleşimine sahip işlemcinin pil tüketimi hususunda da oldukça verimli olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca ARM’ın yeni nesil Mali-T880 MP4 GPU’sunu kullanan Helio X20’nin grafik bazında da çok güçlü değerler alacağını söylemekte fayda var.

ATAĞA KALKTI

Diğer marka Qualcomm’un 10 çekirdekli Snapdragon 818 işlemcisini tanıtmasının akabinde atağa kalkan MediaTek, bu ürünü 2015’in ikinci yarısında dokunmatik telefon üreticilerine sunma amacı var. Bu bağlamda iki şirket arasında “Dünyanın ilk 10 çekirdeğe sahip mobil işlemcisi” yarışı çıkması olası.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: