Türk müziği öksüz kaldı Kayahan hayatını kaybetti

Kuyt 3. penaltıyı kaçırdı

İntihar soruşturmasında flaş gelişme

Metrobüs’te feci kaza

Büyükşehir Belediyesi tarihi surlarda onarım yapacak

Gündem 6 Şubat 2015
347

Büyükşehir Belediyesi, Karaalioğlu Parkı’nda yer alan silindir biçiminde, 14 metre yüksekliğe sahip kuledeki çalışmalara, 2011 yılında başladı. Projenin ilk aşamasında bir kısmı toprak altında kalan kule, kazı çalışmaları sonrasında tüm heybetiyle ortaya çıkartıldı. 

YAPIYI ONARACAKLAR

Projenin ikinci ayağı için düğmeye basıldı. Büyükşehir, kazılar sırasında ortaya çıkan arkeolojik buluntulara göre hazırlanan restorasyon projesini hayata geçirmek için çarşamba günü ihaleye çıktı. İhale kapsamında gerçekleştirilecek çalışma 210 gün sürecek. Bu aşamada temel amaç yapıyı onarıp, sağlamlaştırmak olarak belirlendi. Projenin 3’üncü ve son ayağında Hıdırlık Kulesi’nin çevresi yeniden düzenlenecek.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

150 günde tamamlamayı hedeflediği Tophane surları onarım çalışması da surlarda bir süredir devam eden çalışmaların ikinci ve son aşaması olarak hayata geçecek. Büyükşehir Belediyesi tarihi surların temizliği, onarımı ve sağlamlaştırılmasını içeren birinci aşama çalışmaya 2011 yılında başladı. İlk müdahalede surlarda yer alan bitkiler bilimsel yöntemler kullanılarak temizlendi, ardından surların güçlendirilmesi amacıyla boşalan derzler dolduruldu, Yeni taş malzemelerle boşluklar dolduruldu, çatlaklar onarıldı. Yakın bir zamanda başlayacak ikinci aşamada ise surun arka yüzleri gözlemlenerek ana toprak ve kaya oluşumunun sağlamlaştırılması ve böylece sur duvarlarına gelen baskının ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Adli Tıp Kurumu karıştı

Adli Tıp Kurumu karıştı

1 Nisan 2015
304
İDO bazı seferlerini iptal etti

İDO bazı seferlerini iptal etti

13 Aralık 2014
350
Ülkücülere büyük iftira

Ülkücülere büyük iftira

13 Temmuz 2015
424
Öcalan yemin etti

Öcalan yemin etti

24 Haziran 2015
414
Fenerbahçe kazandırıyor

Fenerbahçe kazandırıyor

20 Nisan 2015
347

%d blogcu bunu beğendi: