Spor denince akla Galatasaray gelir

Metroda sosyal deney! Herkes gülme krizine girdi

Beşiktaş’tan Pinto’ya resmi teklif yapıldı!

Sony’den ilk adım

Bu yemekler dünyaya açılacak

Gündem 19 Nisan 2015
276

MURAT ÖNER TAŞ – Kapadokya’nın batıya açılan kapısı Aksaray’da unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerin kayıt altına alınıp, turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Mig Medya muhabirine dediğine göre, 11 bin yıllık kültür ve medeniyet şehri Aksaray’ın Kapadokya tarihinde de önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

Kapadokya’da ilk yerleşimin Aksaray’da başladığını dile getiren Doğan şöyle onuştu: “Kapadokya’nın ilk köyü, 11 bin yıl önce Aşıklı Höyük’te kuruldu. Aksaray, tarih sürecinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir çok kültür değerini bünyesinde barındırmıştır” şeklinde ifade etti.

Kentin kültürel özelliklerini ve turizm değerlerini ortaya çıkarmak ve turizme kazandırmak için çalışma başlattıklarını aktaran Doğan,

“Aksaray’ın kültürel değerleri içinde yemek ve tatlılar önemli bir yer tutuyor. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş yemek ve tatlılarını kayıt altına almak, turizme kazandırmak için çalışma başlattık. Bu kapsamda ilk olarak Aksaray Yöresel Yemek Yarışması’nı gerçekleştirdik. Aksaray’ın merkez, köy ve kasabalarından 42 yarışmacı 62 yemek ve tatlı ile yarışmaya katıldı. Aksaray’ın yöresel yemek kültürünü ortaya çıkarma adına önemli bir tesirnlik oldu.”

Doğan, yarışmaya katılan yöreye özgü yemeklerin isimleriyle dikkat çektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunların arasında herse, helep, çullama, çimdik, Sultanhanı aşı, kabak gülü dolması, dolma mantı, soğan kebabı, Frek cacığı, Aksaray tava, höşmerim, dolma topalak, boz bulamaç, gavırcık çorbası, soğan dolması, madımaklı hasandağı köfte, akin mayalısı, dolaz, mıkla, ayva boranisi, pekmezli ayva dolması, aside helvası, pekmez peltesi, kabak ağdası, incelek gibi yemek ve tatlı türleri bulunuyor.” 

Yöresel yemekler kitaplaştırılacak

Yöresel yemek ve tatlıları bir kitap ile kayıt altına alacaklarını, listede olmayan lezzetlerin de tespiti için çalışacaklarını anlatan Doğan, “Yarışmadaki yemek ve tatlıları kayıt altına alarak, turizme kazandıracağız. Yöresel yemeklerimizle ilgili bir kurs açmayı da planlıyoruz” dedi.

Kapadokya lezzetlerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine de sunacaklarını aktaran Doğan, “Çalışmamızın sonunda kayda alınan yemekleri, yöremizde turizme hitap eden otel ve restoranlarda yerli ve yabancı turistlere sunmak istiyoruz. Ayrıca Aksaray yemeklerinin yapıldığı, tanıtıldığı mekanların oluşturulmasına destek olacağız. Yerli ve yabancı turistlerin Aksaray’ın lezzetlerini, kültürel zenginliğini tanımalarını istiyoruz” dedi.

Doğan, yöresel yemeklerin turizme kazandırılmasının, bölgeye turist ilgisini arttıracağını sözlerine ekleyerek konuşmasını bitirdi..

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: